Avustralya: ABD'nin Assange davasını düşürmeyi düşündüğü açıklaması 'cesaret verici'

ABD'li savcılar, 52 yaşındaki Assange'ın ABD Ordusu istihbarat analisti Chelsea Manning'i WikiLeaks tarafından yayınlanan diplomatik ve askeri dosyaları çalmaya teşvik ederek hayatları tehlikeye attığını iddia ediyor.

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden'ın WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange hakkındaki soruşturmanın düşürülmesi talebini değerlendirmeye yönelik duyurusu Avustralya tarafından memnuniyetle karşılandı ve “cesaret verici” olarak nitelendirildi.

Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Avustralya'nın talebini değerlendiriyoruz” dedi. Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Australian Broadcasting Corp'a yaptığı açıklamayla ilgili şunları söyledi: “Sayın Assange adına, Avustralya'nın ulusal çıkarları için artık yeter, bunun bir sonuca varılması gerektiğini söyledik ve şu şekilde ifade ettik:” Parayı ödedi ve bu yeterli. Ben Assange'ın tutukluluğunun devam etmesinden hiçbir kazanç elde edilemeyeceği görüşündeyim ve bunu Avustralya Hükümeti'nin görüşü olarak da ifade ediyorum.” dedi.

Assange, yaklaşık 15 yıl önce kendi web sitesinde gizli ABD belgelerini yayınladığı için 17 casusluk suçlamasıyla suçlanıyor.

ABD'li savcılar, 52 yaşındaki Assange'ın ABD Ordusu istihbarat analisti Chelsea Manning'i WikiLeaks tarafından yayınlanan diplomatik ve askeri dosyaları çalmaya teşvik ederek hayatları tehlikeye attığını iddia ediyor.

Avustralya, ABD'nin Assange ile Manning'e yönelik muamelesi arasında bir tutarsızlık olduğunu iddia ediyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Manning'in 35 yıllık cezası yedi yıla indirildi ve 2017 yılında serbest bırakıldı.

“Henüz Çok Geç Değil”

WikiLeaks genel yayın yönetmeni Kristinn Hrafnsson, Biden'ın yorumlarına yanıt veren bir açıklamada, “Başkan Biden'ın, selefinin siyasi amaçlı bir eylemi olan Julian'ın ABD'ye iadesini durdurması için çok geç olmadığını” söyledi.

Hrafnsson, “(Biden) Julian'a yönelik suçlamaları düşürerek ifade özgürlüğünü ve dünya genelindeki gazeteci ve yayıncıların haklarını koruyacaktır” diyerek şunları ekledi: “Kendisinden bu hukuki süreci sonlandırmasını, Julian'ı serbest bırakmasını ve bu durumu kabul etmesini istiyoruz.” Gazetecilik suç değildir.” Cümlelerini kaydetti.

Geçen ay bir İngiliz mahkemesi, ABD yetkilileri onun ölüm cezasına çarptırılmayacağını garanti etmedikçe Assange'ın casusluk suçlamasıyla ABD'ye iade edilemeyeceğine karar vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir