Ay'a sahip olma yarışında bir kazanan olabilir mi? – Son dakika bilim teknoloji haberleri

Getty Images

Dolunay saldırılarının olduğu bir dönemden geçiyoruz. Giderek artan sayıda ülke ve şirket, kaynak edinme ve uzaya hükmetme yarışında gözünü Ay'a dikmiş durumda. Peki, bu yeni ay keşif çağına hazır mıyız?

Bu hafta Ay'da dalgalanan Çin bayrağının görüntülerine tanık olduk. Bu, Çin'in dördüncü Ay'a inişi ve Ay'ın karanlık taraf olarak bilinen uzak tarafından örnekler getirmeye yönelik ilk girişim.

Hindistan ve Japonya da son 12 ayda Ay'a uzay aracı indirdi.

Şubat ayında ABD'li Intuitive Machines şirketi, Ay'a iniş yapan ilk özel şirket oldu ve bunu daha pek çok şirket takip edecek.

Bu arada ABD Hava ve Uzay Ajansı NASA da Ay'a insan göndermek istiyor ve Artemis astronotları 2026 yılında Ay'a inmeyi hedefliyor. Çin, 2030 yılına kadar Ay'a insan göndereceğini söylüyor ve kalıcı inşa etmeyi öngörüyor. Kısa süreli ziyaretler yerine üsleri tercih edin.

Ancak büyük güçlerin belirleyici olduğu bir çağda bu yeni uzay yarışı, Dünya'daki gerilimin Ay'a da sıçramasına yol açabilir.

Kansas Üniversitesi'nden jeolog Justin Holcomb, “Ay ile ilişkimiz yakında kökten değişecek” diye uyarıyor. Uzay araştırmalarının hızı artık “yasalarımızı aşıyor” diyor.

1967 Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmasına göre hiçbir ulus Ay'a sahip olamaz.

Bunun yerine, fantastik bir şekilde adlandırılan Dış Uzay Anlaşması, Ay'ın herkese ait olduğunu ve tüm keşiflerin tüm insanlığın ve tüm ulusların çıkarları için yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kulağa çok barışçıl ve işbirlikçi gelse de -ki öyle de- Dış Uzay Anlaşması'nın arkasındaki itici güç işbirliği değil, Soğuk Savaş siyasetiydi.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasında gerilim artarken, uzayın askeri bir savaş alanına dönüşeceğine dair korkular vardı, bu nedenle anlaşmanın önemli bir kısmı, uzaya hiçbir nükleer silahın gönderilemeyeceğiydi. Anlaşmaya 100'den fazla ülke imza attı.

Aya spor içeceği göndermek

Ancak bu yeni uzay çağı öncekinden farklı görünüyor.

En büyük değişikliklerden biri günümüzün ay görevlerinin sadece hükümet projeleri olmaması; Şirketler bu alanda da rekabet ediyor.

Ocak ayında, Peregrine adlı bir ABD ticari misyonu, Ay'a insan külleri, DNA örnekleri ve markalı bir spor içeceği getireceğini duyurdu.

Yakıt sızıntısı nedeniyle Ay'a yolculuk hiçbir zaman mümkün olmadı, ancak bu envanterin, anlaşmanın keşiflerin insanlığa fayda sağlaması gerektiği ilkesine ne ölçüde uyduğu tartışmayı ateşledi.

Apollo iniş alanlarını korumak için çalışan bir kuruluş olan For All Moonkind'in kurucusu ve uzay avukatı Michelle Hanlon'a göre, “Sırf yapabildiğimiz için oraya bir şeyler göndermeye başlıyoruz. Artık hiçbir mantık ya da sebep yok. Biz “Biz Ay ve şimdi onu kötüye kullanmaya başlıyoruz” diyor.

Londra Uzay Politikası ve Hukuk Enstitüsü Direktörü Sa'id Mosteshar, Ay'a yönelik özel girişimlerin yükselişte olmasına rağmen ulus devletlerin bu konuda kilit oyuncular olmaya devam edeceğini söylüyor ve her şirketin bir kuruluş tarafından lisanslanması gerektiğini söylüyor. Devletin uzaya gitmesi uluslararası anlaşmalarla sınırlı olacak.

Seçkin aya çıkarma kulübüne katılmak bugün hala büyük bir prestij meselesidir.

Başarılı görevlerinin ardından Hindistan ve Japonya, uzayda küresel oyuncular olduklarını iddia edebilirler.

Başarılı bir uzay endüstrisine sahip bir ülke, istihdam ve inovasyon yoluyla ekonomiye büyük bir destek sağlayabilir.

Ancak Ay yarışı, hammadde ve doğal kaynaklar açısından çok daha büyük bir ödüle sahip.

Getty Images

Ayı para kaynağı olarak görün

Ay toprağı çorak görünse de, süper iletkenlerden tıbbi ekipmanlara kadar her şeyde kullanılan nadir toprak elementleri, demir ve titanyum gibi metaller ve helyum gibi mineraller içeriyor.

Tüm bunların değerine ilişkin tahminler milyarlardan katrilyonlara kadar değişiyor. Dolayısıyla bazı insanların Ay'ı neden bir para kaynağı olarak gördüklerini anlamak kolaydır. Ancak bunun çok uzun vadeli bir yatırım olacağı ve bu ay kaynaklarını çıkarıp yanımıza getirmek için ihtiyaç duyulan teknolojinin henüz çok uzakta olduğu açık.

1979'da uluslararası bir anlaşma, hiçbir devlet veya kuruluşun Ay'daki kaynakların mülkiyetini iddia edemeyeceğini ilan etti.

Ancak bu anlaşmayı yalnızca 17 ülke imzaladı ve bunların arasında ABD dahil Ay'a giden hiçbir ülke yok.

Aslında, 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri vatandaşların ve endüstrilerin uzay malzemelerini çıkarmasına, kullanmasına ve satmasına izin veren bir yasayı kabul etti.

Michelle Hanlon'a göre, “Bu, uluslararası toplumda büyük bir şaşkınlığa neden oldu. Ancak yavaş yavaş benzer yasalara sahip başkaları da onu takip etti.”

Bunlara Lüksemburg, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya ve Hindistan dahildir.

En çok talep görebilecek kaynak sudur.

Doğa Tarihi Müzesi'nde gezegen bilimleri profesörü Sara Russell şöyle açıklıyor: “Apollo astronotları tarafından getirilen ilk ay kayaları analiz edildiğinde, bunların tamamen kuru olduğu düşünülüyordu.”

“Fakat yaklaşık 10 yıl önce bir tür devrim yaşandı ve fosfat kristallerinin içinde hapsolmuş çok küçük su izlerinin bulunduğunu keşfettik.”

Ay'ın kutuplarında donmuş su rezervlerinin daha fazla olduğunu söylüyor.

Ay'a gelecekteki ziyaretçiler bu suyu içmek, oksijen üretmek ve hatta suyu hidrojen ve oksijene ayırarak roket yakıtı üretmek için kullanabilecekler, böylece Ay'dan Mars'a ve ötesine seyahat edebilecekler.

Amerika Birleşik Devletleri şimdi Ay'ın keşfi ve kullanılmasıyla ilgili yeni bir dizi kural oluşturmaya çalışıyor.

Artemis Anlaşması olarak adlandırılan anlaşma, Ay'da kaynak çıkarma ve kullanmanın Dış Uzay Anlaşması'na uygun olarak yapılması gerektiğini ancak bazı yeni kurallara ihtiyaç duyulabileceğini belirtiyor.

Şu ana kadar bağlayıcı olmayan bu anlaşmalara 40'tan fazla ülke imza atarken, Çin'in listede yer almaması dikkat çekiyor.

Bazıları ise Ay'ın keşfine ilişkin yeni kuralların tek bir ülke tarafından belirlenmemesi gerektiğini savunuyor.

Sa'id Mosteshar, “Bunun Birleşmiş Milletler aracılığıyla yapılması gerekiyor çünkü bu tüm ülkeleri etkiliyor” diyor.

Ay'a üs kurmak mümkün mü?

Ancak kaynaklara erişim başka bir çatışmaya da neden olabilir.

Ay kara açısından zengin olmasına rağmen en önemli alanlar buzla dolu kraterlerin yakınındadır.

Peki ya herkes gelecekteki üssü için aynı yeri isteseydi? Ve bir ülke bir üs kurduğunda, başka bir ülkenin üssünü biraz fazla yakınına inşa etmesini ne engelleyebilir?

London School of Economics'te uzay politikası ve hukuk alanında araştırmacı olan Jill Stuart, “Antarktika ile ilginç bir benzerlik var” dedi. “Muhtemelen tıpkı bu kıtada olduğu gibi Ay’da da araştırma üslerinin kurulduğunu göreceğiz” diyor.

Ancak yeni ay üssünün yeri ve boyutuyla ilgili spesifik kararlar, oraya ilk önce hangi kişinin veya ülkenin ulaşacağına göre belirlenebilir.

Jill Stuart, “Kesinlikle ilk hamle avantajı olacak” diyor:

“Yani eğer oraya ilk önce gidip bir kamp kurabilirseniz, o zaman dışlama bölgenizin boyutunu hesaplayabilirsiniz. Bu, o arazinin sahibi olduğunuz anlamına gelmez, ancak o alanı işgal edebilirsiniz.”

Artık ilk yerleşimciler büyük olasılıkla ABD veya Çin olacak ve zaten gergin olan ilişkilere yeni bir rekabet alanı eklenecek.

Muhtemelen standardı belirleyecekler ve ilk gelenlerin belirlediği kurallar zamanla kalıcı kurallar haline gelecektir.

Bütün bunlar biraz belirsiz görünüyorsa da, konuştuğum bazı uzay uzmanları, başka bir büyük uluslararası uzay anlaşması görmemizin pek olası olmadığını düşünüyor.

Ay keşfinde yapılması ve yapılmaması gerekenler çoğunlukla mutabakat zaptı veya yeni davranış kuralları tarafından belirlenecektir.

Tehlikede olan çok şey var. Ve bu yeni uzay yarışı başlarken, Ay'ın nasıl görünmesini istediğimizi ve onun Dünyadaki çatışmaların yuvası haline gelme tehlikesiyle karşı karşıya olup olmadığını düşünmeye başlasak iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir