Bakan Şimşek: Enflasyon beklentileri iyileşiyor


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın yıl sonu beklenti anketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, ekonomik programın uygulamaya konulmasıyla yıl sonu enflasyon beklentilerinin düştüğünü vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın yıl sonu beklenti anketine ilişkin sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı. Şimşek şunları söyledi:

Programımızın olumlu sonuçları enflasyon beklentilerine de yansıyor. Yıl sonu enflasyon beklentilerindeki düşüş devam ederken, gelecek 12 aya ilişkin beklenti ekim ayına göre 12,1 puan düşerek %33,2'ye ulaştı. Enflasyondaki ataletin kırılması ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanması açısından beklentilerin iyileştirilmesi büyük önem taşıyor. Yıllık enflasyonun Mayıs ayındaki zirveden sonra yılın geri kalanında hızla gerileyeceğini öngörüyoruz. Enflasyonun sonuçları beklentileri de etkiliyor ve enflasyonla mücadele süreci başladıkça beklentiler hedefimize daha hızlı yaklaşacak. Hedefimize ulaşmaya kararlıyız.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir