Başkan Yardımcısı Yılmaz'dan Kazak şirketlerine davet

Türkiye-Kazakistan İş Forumu'nda açıklamalarda bulunan Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Türkiye ekonomisi küresel ve bölgesel zorluklara rağmen olumsuzlukların üstesinden geldi ve gelmeye de devam ediyor.” Yılmaz Kazak da firmaları yatırıma davet etti

Türkiye-Kazakistan İş Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) binasında, Başkan Yardımcısı Yılmaz, Kazakistan Başbakanı Olzhas Bektenov, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Konsey Başkanı'nın katılımıyla gerçekleştirildi. Dış Ekonomik İlişkiler (DEİK) Nail Olpak ve işadamları. Forumda Türkiye ile Kazakistan arasındaki geçmiş ve gelecekteki iş birliği ve ortaklık anlaşmaları ele alındı. Forumda konuşan Başkan Yardımcısı Yılmaz, şunları söyledi: “Türk ekonomisi küresel ve bölgesel zorluklara rağmen olumsuzlukların üstesinden geldi ve gelmeye de devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye ekonomisi ilk kez 1 trilyon doları aşarken, gayri safi yurt içi hasıla da tarihte ilk kez 1,1 trilyon dolara ulaştı. Kişi başına düşen gelirimiz 13 bin dolar seviyesini aştı. Kazakistan'ın milli gelirine bizim milli gelirimizi de eklersek 1,4 trilyon dolarlık bir büyüklükten bahsediyoruz. Bu hepimizi gururlandırıyor dedi.

“TÜRKİYE VE KAZAKİSTAN’IN BÜYÜME PERFORMANSI İZLENDİRİCİ”

Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde de iki kardeş ülke olarak büyümeye devam edeceğiz. Bir yandan da aramızdaki ekonomik ilişkileri geliştireceğiz. 2023 yılında orta vadeli programımızdaki hedefimizin bir miktar üzerinde büyüdük. Yüzde 4,5 büyüme kaydettik. Yanlış hatırlamıyorsam Kazakistan geçen yıl yüzde 5 büyüme kaydetmişti. Bu zorlu küresel koşullara rağmen Türkiye ve Kazakistan'ın büyüme performansı takdire şayan. Bu nedenle 14 çeyrektir aralıksız büyümeye devam ettik. Ülkemiz büyüme performansı açısından 2023 yılında Avrupa Birliği ülkeleri ve OECD ülkeleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Dış ticaretimiz de yükseliş ivmesini sürdürmektedir. Geçtiğimiz yıl ihracatımız 256 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Bu yılki hedefimiz 267 milyar dolara ulaşmak. 2026 hedefimiz 300 milyar doların üzerinde ihracat performansı sergilemek” dedi.

“TÜRK VE KAZAK İŞ DÜNYASINI KUTLUYORUM”

Ticaret ve ekonomide yakaladıkları olumlu atmosferin, dost ve kardeş ülke Kazakistan ile ikili ticarete de olumlu yansıdığını gördüğünü söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu: “Sayın başkanlarımız geçmişte 10 yıllık ticarette hedef koymuştu. 2023 yılında bu hedefi aştık. Artık yeni hedefler koymanın zamanı geldi. Ticaretimizde geçen yıla göre yüzde 20 civarında bir artış oldu ve yatırımcıların bu soruna büyük katkısı var” dedi. Türk ve Kazak iş dünyası huzurunuzda” dedi.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Kazakistan'la ilişkilerimizi tek millet, iki devlet olarak görüyoruz. “Kazakistan'ın uluslararası sahnedeki gücü, zenginliği ve prestijiyle her zaman gurur duyduk” dedi.

“TÜRKİYE VE KAZAKİSTAN İÇİN İKİLİ SERTİFİKA VE ULAŞIM GEÇİŞ SAYILARI İHTİYACI KARŞILAYACAK SEVİYEYE KADAR ARTIRILACAKTIR”

Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “TOBB ve Türk iş dünyası gibi biz de ata vatanımız Kazakistan'a daha fazla yatırım yapmaları konusunda onları desteklemeye devam edeceğiz. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ardından Kazakistan'ın enerji kaynaklarının daha iyi kullanılmasına yönelik ciddi fırsatlar ortaya çıktı. “Türkiye ile Kazakistan arasındaki ikili ulaşım ve transit geçişlerin sayısının ihtiyaçları karşılayacak düzeye çıkarılması gerekiyor” dedi.

Yatırımların çekilmesi konusunda Kazak yetkililerinin çok iyi çalıştığını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
“Enerji dışı yatırımlarda Türkiye, Kazakistan'da şu ana kadar 5 milyar doları bulan doğrudan yatırım sağladı. Hemen hemen her hafta bir şirketimizden Kazakistan'daki yatırımlarla ilgili haberler alıyoruz. Kazakistan'da kurulu şirketler sıralamasında da ikinci sıraya yükseldik. Kazakistan'da kurulu 5 bine yakın şirketimiz var. Kazak firmalarını da ülkemize sanayi üretimi de dahil olmak üzere geniş çaplı yatırım yapmaya davet ediyoruz.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir