Cari hesap verileri açıklandı | Ekonomi haberleri

Cari işlemler hesabı beklenenin altında açık verdi.

Şubat ayında cari işlemler hesabı 3 milyar 265 milyon dolar açık verdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında 2 milyar 106 milyon dolar fazla oluştu.

Yıllık cari işlemler hesabında ise 31,84 milyar dolar açık oluştu.

Basın bülteninde şu bilgilere yer verildi:

“Ödemeler dengesinde tanımlanan dış ticaret açığı 4 milyar 751 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Hizmetler bakiyesinden net giriş 2.381 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu kalemde seyahatlerden elde edilen net gelir 1.957 milyon ABD dolarıdır.

Birincil gelir dengesi ve ikincil gelir dengesi kalemlerinde sırasıyla 849 milyon dolarlık net çıkış ve 46 milyon dolarlık net çıkış kaydedildi.

Doğrudan yatırımlardan net çıkış 142 milyon ABD dolarına ulaştı.

Portföy yatırımlarına 4 milyar 415 milyon dolarlık net giriş kaydedildi. Alt kategori analizi, yurt dışı yerleşiklerin borsada 136 milyon ABD doları net satış, yurt içi devlet borçlanma piyasasında ise 98 milyon ABD doları net alım yaptığını gösteriyor.

Yurtdışındaki tahvil ihraçlarına ilişkin olarak; Bankaların, hükümetlerin ve diğer sektörlerin net borcu sırasıyla 2.659 milyon dolar, 3.000 milyon dolar ve 500 milyon dolardı.

Diğer yatırımların yanı sıra, yerli bankaların yurt dışı muhabirleri nezdindeki fiili ve mevduat varlıklarında da net 1.696 milyon ABD doları artış kaydedildi.

Yabancı bankaların yurt içi mevduatlarında net 54 milyon ABD doları düşüş kaydedildi. Bu düşüşte dövizde net 220 milyon ABD doları, Türk lirasında ise 274 milyon ABD doları net düşüş yaşandı.

Yurt dışından sağlanan kredilerde bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 115 milyon dolar ve 265 milyon dolar net kullandırım yaparken, kamu idareleri ise 138 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.

“Bu ay resmi rezervlerde net 6 milyar 230 milyon dolar azalma yaşandı.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir