CHP Lideri Özel, Hatay'ın oldubittisine karşı ekibiyle YSK'ya gitti: “Ölüler oy kullanmaya zorlandı” – Son Dakika Siyasi Haber

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay'da muhalefet sürecini beklemeden seçim belgesinin AKP adayına teslim edilmesine itiraz etmek için heyetiyle birlikte Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gitti.

Hatay'da yerel seçimlerin kesinlik kazanmayan sonuçlarına göre AKP'li Mehmet Öntürk 2 bin 735 civarında oy alarak birinci çıktı. Konuyla ilgili olarak YSK'ya karşı partilerin süreci devam ederken, Öntürk seçim belgesini aldı. CHP'nin bu konudaki itirazları ve YSK'nın il seçim kuruluna gönderdiği yazı dikkate alınmadı. CHP lideri Özgür Özel de sosyal medya hesabından vatandaşlara seslenerek, “Hatay'ın iradesine sahip çıkmak isteyen herkesi barışçıl ve anayasal haklarını talep etmek için YSK'ya gelmeye çağırıyorum.”

YSK'YA KIRMIZI KART

Polis, Özel'in çağrısı üzerine dün öğle saatlerinde Ankara'da YSK binası önünde Zafer Parkı'na barikat kurdu. YSK önünde yakalanamayan vatandaşlar ise barikatların arkasında tutuldu. Ellerinde Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, YSK aleyhine sloganlar atarak YSK'nın “partizan seçim kurulu” olduğunu söyledi. Ayrıca bir grup vatandaş da YSK binasını protesto etmek için kırmızı kart gösterdi. CHP Lideri Özel, milletvekilleri, başkan yardımcıları, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Ankara'da seçilen ilçe belediye başkanlarıyla birlikte YSK'ya gitti. Özel ses tellerinden ameliyat olduğu için kendisi adına açıklamaları CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Başkan Yardımcıları Gül Çiftci ve Gökçe Gökçen yaptı.

“SEÇİM TALEBİ” İPTAL EDİLDİ

Çiftçi, Hatay için olağanüstü ve olağan olmak üzere iki farklı itiraz talebinde bulunduğunu, taleplerinin bugün gündeme alınmasını beklediklerini söyledi. Çiftci, dilekçelerinde Kayseri Pınarbaşı seçimlerinin iptali, Kütahya'da yeniden sayım kararı gibi kararları örnek gösterdiklerini söyledi. Olağanüstü itirazlara ilişkin bilgi veren Çiftci, şunları söyledi: “Hatay'da temel talebimiz tüm oyların yeniden sayılmasıdır. Mümkün değilse geçersiz oyların sayılması. 3 bin 389 ölü seçmen tespit ettik. Bu seçmenin nasıl oy kullandığının da belirlenmesini ve seçimin iptal edilmesini istiyoruz. Belirlenen 20 sandıkta seçim komisyonu başkanları polis ve zabıta görevlilerinden oluşuyor. Yani hukuka aykırı bir eğitim var. Bu nedenle Hatay'daki seçimlerin olağanüstü iptali çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Gökçen, şunları söyledi: “YSK'den beklentimiz şudur: Görevi objektif olmaktır. Çifte standartların ortadan kalkmasını umuyoruz” dedi.

“HATAY HALKI İRADELERİNİN SAYILMASINI BEKLİYOR”

Konuşmaların ardından CHP Lideri Özel, ekibiyle Zafer Parkı önünde bekleyen kalabalığa yaklaştı. Özel adına burada konuşan CHP'li Böke, bugün Lütfü Savaş'la birlikte vatandaşları YSK huzuruna çıkmaya çağırarak şunları söyledi:

“Bugün Hatay halkı oylarının sayılmasını ve kendilerini temsil edenlerle birlikte çalışmaya başlama iradesini bekliyor. Hukuki süreç devam ederken, yetkinin hukuka aykırı olarak verilmesine karşı çıkmak için YSK'ya gittik. YSK'nın vicdani bir hukuki karar vereceği inancıyla buluştuk. 2 bin 569 farkın yaşandığı seçimlerde sandıkta 38 bin 888 geçersiz oy bekliyordu. Sonuçlarımıza göre 3 bin 389 ölü seçmen oy kullanabildi. Geçersiz oyların gerekçelerinin yazılmadığını gördük. Tüm bu gerçekleri ortaya koyan başvurumuzu yaptık. Artık hepimizin Hatay halkının yanında olduğumuzu, bunun kişisel meselemiz olduğunu kendimize hatırlatmanın zamanıdır. Demokrasinin, adaletin ve barışın artması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir