Denizkurdu-2 Tatbikatının elit gözlem günü sona erdi

Doğu Akdeniz'de tatbikata katılan fırkateynler, hücum gemileri, denizaltılar, yardımcı sınıf gemiler, mayın tarama gemileri ve devriye gemileri sabahın erken saatlerinde Aksaz limanından hareket etti.

TCG'ye ait Salihreis Fırkateyni'nden Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in de takip ettiği tatbikatta, taktik pençe operasyonuyla sürüklenen mayına ilk olarak 2 SAS komandosu müdahale etti.

Bölgede tespit edilen mayınlar etkisiz hale getirilirken, hedef adaya yönelik ilk giriş operasyonu iki aşamada gerçekleştirildi.

İlk aşamada, TCG Anadolu'ya ait taarruz helikopterleri ve su altı taarruz gemilerinden atılan hava ve deniz saldırılarıyla amfibi harekâta tehdit oluşturan hedefler etkisiz hale getirildi.

[Fotoğraf: AA]

İlk operasyonun ikinci aşamasında amfibi hücum timleri ve amfibi denizciler, hava ve deniz yoluyla çıkarma sahiline ulaşarak, koordineli bir şekilde hedef ada ele geçirildi.

Amfibi harekâtın ardından denizaltı savunma harbi kapsamında helikopterle sonar dalışları gerçekleştirildi. Deniz karakol uçağından angajman kriterlerini karşılayan hedefe Rextorp tatbikat torpidosu ateşlendi.

Daha sonra TCG Salihreis'in iskele tarafındaki TCG Büyükada ve sancak tarafındaki TCG Burgazada, malzemeleri posta çantasıyla taşıdı.

Tatbikatın bir diğer aşamasında Aksungur SİHA belirlenen hedefe ateş ederken, helikopterler de hava güdümlü mermileri yüzeye doğru ateşledi. Sonraki aşamada ise 4 hücum botu, söz konusu hedef gemiyi imha etmek için eş zamanlı yüzey ateşi düzenledi.

Tatbikatta hava savunma saldırıları, kara bombardımanı, deniz hava aracı güdümlü füze (TEMREN, MAM-L) ve kamikaze deniz insansız araç (IDA) operasyonları gerçekleştirildi.

Tatbikat, denizde su üstü ve hava araçlarının resmi geçit töreniyle sona erdi. Geçit törenine TCG Anadolu'nun yanı sıra 4 uzaktan kumandalı insansız deniz aracı da ilk kez katıldı.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

“Tüm personel hazır ve kararlı olduğunu bir kez daha ortaya koydu”

Bakan Güler, tatbikat sonunda telsizden personele hitaben yaptığı konuşmada, tatbikatı Genelkurmay Başkanı ve Silahlı Kuvvetler komutanlarıyla birlikte büyük bir gurur ve heyecanla izlediklerini söyledi.

Tatbikatın planlanması ve icrasında emeği geçen tüm personele teşekkür eden Güler, şunları söyledi: “Tatbikatta mavi ve cennet vatanın yılmaz savunucuları, deniz ve hava kuvvetleri ile sahil güvenlik komuta unsurları uyum içinde çalıştılar. Tüm personel denizdeki hak ve menfaatleri korumaya hazır ve kararlı olduklarını beyan etti.” Bunu bir kez daha kanıtladı.” dedi.

Güler, büyük bir özveriyle hazırlanıp yürütülen tatbikatın büyük bir başarıyla gerçekleştiğini vurgulayarak, başta Deniz Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı mensupları olmak üzere tüm denizcileri tebrik etti.

Tatbikatı yürüten ekiplere seslenen Güler, şunları söyledi: “Bu tür tatbikatlarla eğitim ve mücadele hazırlık seviyenizi sürekli geliştiriyorsunuz. Tüm bu görevlerin yanı sıra, şanlı bayrağımızı sahada dalgalandırarak küresel barış ve istikrara önemli bir katkı sağlıyorsunuz. dünya”. denizler Denizleriniz sakin, yayınız Neta, yolculuğunuz hayır, bahtınız açık olsun.” dedi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Güler'in yanı sıra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu Kuzey Görev Amiral Kadir Yıldız TCG grup komutanı Tuğamiral Erdinç Altıner, onu Salihreis firkateyninden takip etti.

Tatbikatın elit gözlem gününe Almanya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Finlandiya, Gürcistan, Irak, Japonya, KKTC, Libya, Malezya, Nijerya, Portekiz, Sierra Leo ve Ürdün'den 18 askeri ataşe de katıldı. ve Yemen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir