ECB faiz oranlarını değiştirmedi | Piyasa haberleri


Avrupa Merkez Bankası faiz oranını %4,50'de sabit tuttu.

Avrupa Merkez Bankası, bugünkü Yönetim Konseyi toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda temel faiz oranlarını değiştirmedi.

ECB açıklamasına göre politika faizi yüzde 4,50, mevduat faizi yüzde 4,00, marjinal faiz ise yüzde 4,75'te tutuldu.

Basın bülteninde, son verilerin Yönetim Kurulu'nun orta vadeli enflasyon görünümüne ilişkin önceki değerlendirmelerini büyük ölçüde doğruladığı vurgulanıyor.

Avrupa Merkez Bankası şunları söyledi: “Enflasyon, düşük gıda ve mal fiyatlarının etkisiyle düşmeye devam etti. Temel enflasyon göstergelerinin çoğu hafifliyor, ücret artışları yavaş yavaş düşüyor ve işletmeler, işgücü maliyetlerindeki artışın bir kısmını karlarıyla karşılıyor.” Finansman koşulları Geçmişteki kısıtlayıcı faiz artışları talep üzerinde baskı oluşturuyor. “Bu durum enflasyonu yaratmaya devam ediyor, bu da enflasyonun düşmesine yardımcı oluyor. Ancak yurt içi fiyat baskılarının güçlü olduğu ve hizmet fiyatları enflasyonunu yüksek tuttuğu belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, enflasyonun bir an önce %2'lik orta vadeli hedefe dönmesini sağlama konusundaki kararlılığını yineledi.

Açıklama şöyle devam etti:

Resmi ECB faiz oranlarının devam eden enflasyonla mücadele sürecine önemli katkı sağlayacak seviyelerde olduğuna inanılıyor. Yönetim Konseyinin gelecekteki kararları, resmi faiz oranlarının gerekli olduğu sürece yeterince kısıtlayıcı kalmasını sağlayacaktır. Yönetim Kurulu'nun enflasyon görünümü, temel enflasyon dinamikleri ve para politikasına ilişkin güncellenmiş değerlendirmesi Aktarımın gücünün, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefe yaklaştığı yönündeki güveni daha da artırması halinde, para politikası kısıtlamalarının mevcut düzeyinin düşürülmesi uygun olacaktır. Konsey, kısıtlamanın uygun düzeyini ve süresini belirlemek için veriye dayalı, toplantı bazında bir yaklaşım benimsemeye ve önceden belirli bir politika oluşturmaya devam edecektir. Ücret rota için bağlayıcı olmayacaktır.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir