“Ethereum ETF'leri Bitcoin kadar beklendiği gibi performans göstermeyebilir”

Bir endüstri yöneticisi, spot Ether (ETH) borsa yatırım fonlarının, spot Bitcoin ETF'lerine kıyasla ilk gündeki girişleri göremeyebileceği, çünkü varlığın kullanım durumlarının değerlendirilmesinin çok daha zor olduğu konusunda uyardı.

Spot Bitcoin ETF'leri, 11 Ocak'taki açılış gününde 655,2 milyon dolarlık giriş gördü ve o zamanki sektör beklentilerini aştı.

Fireblocks finans piyasaları genel müdürü Stephen Richardson, Cointelegraph'a yaptığı açıklamada, Bitcoin'in istikrarlı bir değer deposu sunmasına rağmen, Ethereum teknolojisi merkezli yatırım kullanım durumlarını değerlendirmek için kullanılan ölçümlerin çok daha az net olduğunu söyledi.

“Eksik olan, Ethereum blok zincirinin faydasını veya kullanım oranını gerçekten değerlendiren yaygın bir fikir birliğidir.”

Richardson, “Teknolojinin benimsenmesini veya kullanımını değerlendirip ardından değeri yakalamadan önce doğru ölçümleri ve değer faktörlerini oluşturmanız gerekiyor” dedi.

“Birinci günde Bitcoin ETF'lerinde gördüğümüz aynı seviyedeki akışı Ether ETF'lerine de görmeyeceğiz.”

BitMEX Research'ün verilerine göre, Bitwise'ın BITB fonu, Bitcoin ETF'lerinin lansmanının ilk gününde 237,9 milyon dolarla en büyük girişi gördü, onu Fidelity'nin FBTC'si (227 milyon dolar) ve BlackRock'un IBIT'i (111,9 milyon dolar) izledi.

11 Ocak'tan 9 Mart'a kadar spot Bitcoin ETF akışları. Kaynak: BitMEX.

Richardson, Ethereum'a nasıl değer verileceğini tartışırken, Ethereum'a ve üzerindeki 2. katman blok zincirlerine değer vermek için halihazırda kullanılabilen bir ölçüm olan kilitli toplam değere bakmayı önerdi. Ama Richardson daha fazlasını görmek istiyor.

Yakın zamanda onaylanan Ether ETF spot başvuru sahiplerinden biri olan VanEck, yakın zamanda işlem hacminin, kullanıcı sayısının ve doğrulayıcıların Ethereum'un benimsenmesini ve kullanımını ölçmek için kullanılabileceğini öne sürdü.

Potansiyel yatırımcıları Ether ETF'leri konusunda ikna etmenin en güçlü cevabının ne olduğu sorulduğunda Richardson, Ethereum'un dijital yerel alana hakim olmak ve zincire daha fazla bireysel ve kurumsal yatırımcıyı bağlamak için “en iyi bahis” olduğunu söyledi.

“Ethereum'un değeri, doğası gereği üzerine inşa edildiği kullanım senaryolarına bağlı, bu nedenle yatırımcılar yazılımın kendisinin kullanılmasına yatırım yapıyor.”

Geçtiğimiz hafta 10x Research araştırma başkanı Markus Thielen, Ethereum'un “finansın geleceğine güç veren bir ağ” olarak lanse edilebileceğini öne sürdü.

Ancak Thielen, Ethereum'un ürettiği gelirin 455 milyar dolarlık piyasa değerine kıyasla “çok küçük” olduğunu, bunun “uygulanabilir, nakit akışı sağlayan bir yatırım” olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

Thielen, Ethereum stake getirilerinin de ABD Hazine tahvillerinden daha düşük olduğunu ekledi.

23 Mayıs'ta SEC, VanEck, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Bitwise, Franklin Templeton, ARK 21Shares ve Invesco Galaxy'den spot Ether ETF'leri ihraç etmek üzere 19b-4 başvurularını onayladı.

Onaylananların, ETF'lerin ticarete başlayabilmesi için SEC'in S-1 Formunu imzalamasını beklemesi gerekiyor.

Böyle bir durumda Bloomberg ETF analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart, ETF'lerin spot Bitcoin ETF'lerinin gördüğü akışların %10 ila %20'sini almasını bekliyor.

Kaynak: Eric Balchunas

Farside Investors'a göre, spot Bitcoin ETF'leri, ürünlerin yaklaşık dört buçuk ay önce piyasaya sürülmesinden bu yana 13,8 milyar dolarlık net giriş sağladı.

Bunun yüzde 15'ini yakalamak, spot Ether ETF'lerinin aynı zaman diliminde toplam 2,07 milyar dolar topladığını görecek ve bu hala endüstri standartlarına göre şaşırtıcı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir