Fransa'da Suriyeli baba-oğul cinayetinin tarihi duruşması başladı

Bir baba ve oğlunun öldürülmesiyle ilgili üst düzey Suriyeli yetkililere karşı Fransa'da tarihi dava başladı.

REKLAM

Paris Ceza Mahkemesi, 2013 yılında Şam'da tutuklanan Fransız-Suriyeli Mazzen Dabbagh ve oğlu Patrick'in ölümündeki rolleri nedeniyle üç Suriyeli yetkiliyi yargılayacak.

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu bir açıklama yaptı: “Fransız mahkemeleri ilk kez Suriyeli yetkililerin suçlarını ele alacak.”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi ile aralarında IŞİD'in de bulunduğu silahlı muhalif gruplar arasındaki savaş, hükümetin 2011 yılında protestoları sert bir şekilde bastırmasının ardından patlak verdi.

Çatışmalar yarım milyondan fazla insanı öldürdü, milyonlarca insanı yerinden etti ve Suriye'nin ekonomisini ve altyapısını harap etti.

Suriye rejiminin ihlallerini içeren davalar Avrupa'nın başka yerlerinde, özellikle de Almanya'da yaşandı.

Ancak bu davalarda yargılanan kişiler en alt düzeydeydi ve duruşmalarda hazır bulundu.

Ulusal Güvenlik Bürosu eski başkanı Ali Memluk, Hava Kuvvetleri İstihbarat Teşkilatı eski müdürü Cemil Hasan ve eski soruşturma başkanı Abdel Salam Mahmud'a uluslararası tutuklama emri çıkarıldı ve gıyaben yargılanacaklar.

Dört gün sürecek duruşmalar kameraya alınacak.

'İşkence'

Tutuklandığı sırada Patrick Dabbagh, Şam Üniversitesi Edebiyat ve Felsefe bölümünde ikinci sınıfta okuyan 20 yaşında bir öğrenciydi.

Babası Mazzen, Şam'daki bir Fransız lisesinde kıdemli eğitim danışmanı olarak çalışıyordu.

İkili, Kasım 2013'te Suriye Hava Kuvvetleri istihbarat teşkilatından olduklarını iddia eden memurlar tarafından tutuklandı.

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu, “Tanık ifadeleri, Mazzen ve Patrick Abdelkader'in, Suriye Hava Kuvvetleri istihbaratı tarafından yönetilen ve acımasızca işkence uygulamasıyla bilinen Mezzeh askeri havaalanındaki bir gözaltı merkezine götürüldüğünü doğruluyor” dedi. Her iki adamın da Esad rejimine karşı protestolara katılmadığını söyledi.

Patrick'in 21 Ocak 2014'te öldüğü açıklandı. Babası Mazzen, yaklaşık dört yıl sonra 25 Kasım 2017'de öldü.

Soruşturma yargıçları, “iki adamın yoğun işkenceye maruz kaldıklarının ve hava kuvvetleri istihbaratı tarafından gözaltına alınan diğer binlerce kişi gibi öldüklerinin yeterince kanıtlandığını” söyledi.

Soruşturma sırasında, Fransız soruşturmacılar ve bir sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Adalet ve Sorumluluk Komisyonu (CIJA), Mezze'de elektrik şoku ve cinsel şiddet de dahil olmak üzere işkence ve kötü muameleye ilişkin düzinelerce tanığın, eski tutukluların ifadelerini topladı. hapishane.

Dabbagh ailesini ve Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu'nu temsil eden avukat Clemence Bectarte, duruşmanın Esad rejimiyle ilişkilerin “hiçbir koşulda” normalleştirilmemesi gerektiğine dair yeni bir hatırlatma olduğunu söyledi. bugün hala meşgulüm” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir