Fransa'daki sol ittifakın vergi artırımı politikası Fransız iş adamlarının sağa desteğini artırıyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Sağ hükümet kurma ihtimalinin yüksek olduğu Fransa'da, sol ittifak Yeni Halk Cephesi'nin vergi artırımı politikasına rağmen Fransız iş adamlarının sağ partilere desteği artıyor.

REKLAM

Fransız iş dünyasının önde gelenlerinin Marine Le Pen'in Ulusal Ordu Partisi'ne (RN) desteği, Fransa'da yükselen aşırı sağa karşı kurulan sol ittifak Yeni Halk Cephesi'nin (NPF) vergilerin artırılmasından yana olduğunu açıklamasının ardından artıyor. işletmeler.

Fransa'da aşırı sağcı RN partisinin Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde kazandığı zaferin ardından, ülkenin dört ana sol partisi Sosyalistler, Yeşiller, Esnek Olmayan Fransa (LFI) ve Komünistler, Haziran ayında NPF'yi kurmak için güçlerini birleştirdi. 10.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un erken seçim çağrısı yapmasıyla birlikte ülke 30 Haziran ve 7 Temmuz'a odaklanıyor. Ülkede aşırı sağcı bir hükümetin iktidara gelme ihtimali siyasi belirsizliği artırıyor.

NPF, seçildiği takdirde iş dünyası için pek de iyi olmayacak bir vergi ve harcama politikası planladığını söyledi. Böyle bir politika, artan hükümet harcamalarını finanse etmek için daha fazla para toplamak amacıyla işletmelerin üzerindeki vergi yükünün artırılması anlamına gelecektir.

Bu arada Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağ parti, işçi sınıfından daha fazla destek kazanmak için önemli vergi indirimleri, daha sert bir göçmenlik karşıtı politika ve emeklilik yaşının düşürülmesi vaat ediyor.

Financial Times'a göre, Fransız CAC 40 endeksli bir şirketteki bir yönetici, Ulusal Ralli Partisi'ne atıfta bulunarak şunları söyledi: “RN'nin ekonomi politikaları, işletmelerin doğru yönde ilerlemesine yardımcı olduğuna inanılan temiz bir sayfa gibidir. Sadık anti– kapitalist gündemini sulandırması pek mümkün olmayacak.”

Geçen hafta CAC 40 endeksi değerinin %6'sından fazlasını kaybetti. Bu, Mart 2022'den bu yana en büyük haftalık kayıp olarak kaydedildi.

Fransız hisse senetlerine ani yatırımcı tepkisi

Şaşırtıcı bir şekilde CAC 40 endeksinin yaklaşık %20'si Fransız piyasalarının etkisine maruz kalıyor. Bu durum satışlardaki ani artışın anlaşılmasını zorlaştırabilir.

Goldman Sachs'ın kıdemli sermaye stratejisti Sharon Bell, CAC 40 hakkında şunları söyledi: “Bu sıfır Fransa riski değil ve insanlar şu anda bir sonraki seçim göz önüne alındığında Fransa'ya ekstra bir risk primi ekliyorlar” dedi CNBC.

“Bu, bazı şirketlerin oldukça yüksek değerlemelere sahip olduğu, son yıllarda bile iyi işleyen bir piyasa, bence tüm Fransız hisselerini satmanın biraz ani bir tepki olduğunu düşünüyorum ve en savunmasız olanların küçükler olduğunu söyleyebiliriz. -büyük harfler ve Ulusal Fransız isimleri.”

ABD'li ve Asyalı yatırımcılar için Avrupa'da artan siyasi risk, Fransa'ya ve Avrupa'nın geri kalanına yatırım yapma açısından hâlâ önemli bir faktör. Sonuç olarak ABD ile Avrupa arasındaki yatırım açığının önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir