Gençler nikotin bağımlılığı geliştirmeye daha yatkındır! – SAĞLIK

Uzmanlar, e-sigara pazarlamasının gençleri hedef aldığını ve bu cihazların zararsız veya geleneksel sigaralara göre daha az zararlı olduğu algısını yarattığını söylüyor. E-sigaraların farklı tat ve kokular sunduğunu, bunun da gençlerin ilgisini çekebileceğini ve kullanımını teşvik edebileceğini iddia ediyorlar.

“Gençler nikotin bağımlılığı geliştirmeye daha yatkın oldukları için bu cihazları kullanmaya başlayabilirler.” Psikiyatrist Dr. dedi. Öğretmen Üye Alptekin Çetin, uzun süreli elektronik sigara kullanımı Akciğer çökmesi gibi ilerlemiş akciğer hastalıklarının ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi Hastanesi NPİSTANBUL Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Milletvekili Alptekin Çetin, akciğer çökmesine ve hatta ölüme neden olan e-sigaranın neden sağlığa zararlı olduğunu anlattı.

E-sigara kullanmanın potansiyel sağlık riskleri nelerdir?

Elektronik sigara veya “e-sigara” olarak da adlandırılan cihazların, nikotin ve diğer kimyasalları içeren sıvıyı (e-sıvı), vaporizatör (atomizer) adı verilen bir cihaz aracılığıyla ısıtarak buharlaştırdığını kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, e-sigara kullanımının sağlığa olası zararları ve gençler tarafından neden tercih edildiğine ilişkin pek çok faktörün bulunduğunu söyledi.

Sağlık risklerine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, kimyasal içeriğin genel olarak nikotin, propilen glikol, gliserin ve çeşitli tatlandırıcılar gibi kimyasallar içerdiğini, bu kimyasallardan bazılarının solunum yolu hastalıkları, kalp rahatsızlıklarına neden olabilecek potansiyel tehlikeler oluşturabileceğine dikkat çekiyor. ve kanser.

Kimyasallara maruz kalmanın sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir

Nikotin bağımlılığına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, şunları söyledi: “Elektronik sigara, bağımlılığa neden olabilecek nikotin içerir. Gençler nikotin bağımlılığı geliştirmeye daha yatkın oldukları için bu cihazları kullanmaya başlayabilirler. E-sigaranın buharlaştırdığı kimyasallar akciğerlerde tahrişe, iltihaplanmaya ve solunum problemlerine neden olabilir. “E-sigara kullanımıyla ilişkili kimyasallara maruz kalmanın sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir ve bazı durumlarda akciğer hastalığına yol açabilir.” dedi.

Gençler neden elektronik sigara kullanmayı tercih ediyor?

Psikiyatrist Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, e-sigara pazarlamasının gençlere yönelik olduğunu ve bu cihazların zararsız veya geleneksel sigaraya göre daha az zararlı olduğu algısını yarattığını belirterek, şunları kaydetti: “E-sigaralar farklı tat ve kokular sunuyor. Bu özelliği gençlerin ilgisini çekebilir ve kullanımını teşvik edebilir. “Arkadaş gruplarında e-sigara kullanımının yaygınlaşması, gençler arasında da popülerliğinin artmasına neden olabilir.” bilgilendirdi.

Uzun süreli e-sigara kullanımı ve akciğer çökmesi…

Uzun süreli e-sigara kullanımının kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) başta olmak üzere solunum sorunlarına yol açabileceğini vurgulayan Prof. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, “Genellikle akciğer çökmesi olarak bilinen pnömotoraks, ilerlemiş akciğer hastalığında da ortaya çıkabiliyor. Nikotin kalp atış hızını artırabilir ve kan basıncını artırabilir, bu da kalp hastalığı riskini artırabilir. “Uzun süreli kullanım nikotin bağımlılığına yol açabilir ve sosyal etkileşimleri olumsuz etkileyebilir.” dedi.

Dr., e-sigara kullanımından kaynaklanan sağlık sorunlarının genellikle doktor gözetiminde tedavi edildiğini söyledi. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, şunları söyledi: “Tedavi, nikotin bağımlılığını azaltmaya yönelik farmakolojik ve davranışsal yaklaşımları içerebilir. “Solunum problemleri gibi fiziksel sağlık sorunları için uygun tedaviler ve yönetim planları belirlenir.” ” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir