Havayolu hayalet uçuşlar nedeniyle 66 milyon dolar para cezasına çarptırıldı


Avustralyalı havayolu Qantas, “hayalet uçuşlar” olarak da bilinen, uzun süredir iptal edilen seyahatlerde koltuk satmaya devam ettiği iddialarının ardından 66 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Avustralya'nın rekabet gözlemcisi, ülkenin ulusal havayolu şirketi Qantas'ın, iptal edilen uçuşlara rağmen on binlerce uçuşta koltuk reklamı yaparak tüketicileri yanılttığını kabul ettiğini söyledi. Yetkili, Qantas'a “hayalet uçuşlar” nedeniyle 100 milyon Avustralya Doları (66 milyon ABD Doları) para cezası verdi.

AFP'nin haberine göre Qantas ayrıca yanlış iptal ve yeniden planlamadan etkilenen 86.000 yolcuya 13 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu başkanı Gina Cass-Gottlieb şunları söyledi: “Qantas'ın davranışı dehşet verici ve kabul edilemezdi. Birçok tüketici, iptal edilen hayali bir uçuş için rezervasyon yaptıktan sonra tatil, iş ve seyahat planlamış olacak.” dedi.

Qantas CEO'su Vanessa Hudson, havayolunun müşterileri hayal kırıklığına uğrattığını ve standartlarımızı karşılayamadığını söyledi.

Yaptığı açıklamada, “Pek çok müşterimizin, iptalleri zamanında bildirmememizden etkilendiğini biliyoruz ve içtenlikle üzgünüz” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir