İran'ın geçici cumhurbaşkanı olması beklenen Muhammed Muhbir kimdir?

Yönetim ve uluslararası hukuk olmak üzere iki alanda doktorası bulunan Muhammed Muhbir, 2021 yılında İran'ın ilk cumhurbaşkanı yardımcısı oldu.

REKLAM

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybettiğinin resmi olarak duyurulmasının ardından, İran Anayasası uyarınca Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir yetkilerini devralacak.

Peki dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in onayıyla geçici cumhurbaşkanı olacak 68 yaşındaki Muhbir kimdir?

Geçici başkan olarak ihbarcı, İran parlamento başkanı ve yargı başkanıyla birlikte başkanın ölümünden sonraki 50 gün içinde yeni bir başkanlık seçimi yapacak olan üç kişilik konseyin üyesi olacak.

1 Eylül 1955'te Dezful'de doğan Muhbir, İbrahim Reisi gibi tüm devlet meselelerinde son söz sahibi olan Hamaney'e yakın bir isim.

İran-Irak Savaşı sırasında İslam Devrim Muhafızları Birliği'nin tıbbi birliklerinde subay olarak görev yaptı.

Yönetim ve uluslararası hukuk olmak üzere iki alanda doktorası bulunan Muhammed Muhbir, 2021 yılında birinci başkan yardımcısı oldu.

Ekim ayında Moskova'yı ziyaret eden ve Rus ordusuna karadan karaya füzeler ve ek insansız hava araçları sağlama sözü veren İranlı yetkililerden oluşan ekibin bir parçasıydı.

Aynı heyette İran Devrim Muhafızları'nın iki üst düzey üyesi ve Yüksek Milli Güvenlik Konseyi'nden bir yetkili de yer alıyordu.

İhbarı yapan kişi daha önce doğrudan dini lider tarafından kontrol edilen bir yatırım fonu olan Setad'ın başkanıydı.

Avrupa Birliği, Muhbir'i 2010 yılında “nükleer veya balistik füze faaliyetlerine” karıştığı iddiasıyla yaptırıma tabi tutulan kişi ve kuruluşlar listesine dahil etmiş, iki yıl sonra ise listeden çıkarılmıştı.

2013 yılında ABD Hazine Bakanlığı, Setad'ı ve kontrol ettiği 37 şirketi yaptırım uygulanan kuruluşlar listesine ekledi.

Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı Ocak 2021'de yaptığı açıklamada, Muhbir liderliğindeki Setad'ın “siyasi muhalifler, dini azınlıklar ve sürgünler de dahil olmak üzere rejim muhaliflerine ait mülk ve arazilere el koyduğunu” belirterek, Merkez ve liderlerinin bu operasyonları gerçekleştirdiğini duyurdu. yaptırım listesine alındı.

“İmamın Talimatlarını Uygulama Merkezi” anlamına gelen Setad, 1989 yılında Ayetullah Ruhollah Humeyni'nin talimatıyla kuruldu.

Amacı öncelikle İslam Devrimi sırasında terk edilen mülkleri satmak ve gelirlerini hayır kurumlarına aktarmak ve İslami vakıfları denetlemekti.

Ancak zamanla Setad büyük bir ekonomik güce dönüştü ve ülkenin en büyük holdinglerinden biri haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir