Katoliklerin ruhani rehberi Papa'dan Vatikan'da yenilenebilir enerjiye geçiş talimatı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Papa, “Güneşin Kardeşi” başlıklı mektubunda, şehrin enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılamak üzere Vatikan'ın Roma dışındaki arazisine güneş enerjisi santrali kurulacağını duyurdu.

REKLAM

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan'ın başkanı Papa Francis, Vatikan'ın tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kullanarak karşılayacak bir güneş enerjisi santralinin inşasını emretti.

Kentin enerji ihtiyacını karşılamak için güneş panelleri Roma dışında Vatikan'a ait araziye yerleştirilecek. Üretilen enerjinin şehrin enerji ihtiyacının tamamını karşılaması bekleniyor.

Ruhani lider, “Motu Proprio” adlı yeni Papalık Nizamnamesi ile şunları ifade etti: “Atmosferde sera gazı emisyonları azaltmayı hedefleyen sürdürülebilir bir kalkınma modeline geçilmesi gerektiğini belirtti.

Papa Francis'in “Güneş Kardeş” başlıklı mektubuyla duyurduğu haber, yaz gün dönümü ve yılın en uzun günü olan 21 Haziran'ın yazıldığı dönemde dün yayımlandı.

Baba Franciscus güneş enerjisi santrali için talimatlar

Güneş enerjisi santralinin Vatikan topraklarında, Roma'ya yaklaşık 17 kilometre uzaklıktaki Santa Maria di Galeria bölgesinde kurulacağını da belirtelim.

Ruhani liderin tesisat işi projesinin yürütülmesi için iki yetkiliye tam yetki verdiği vurgulandı.

Papa'nın iklim değişikliği ve çevreye duyarlılığı

Ruhani lider, “Güneş Kardeş” başlıklı mektubunda insanlığın çevresel dönüşüm zararlı etik, sosyal, ekonomik ve politik sonuçlarının üstesinden gelebilecek teknolojik araçlara sahip olduğunu vurgulayarak, “Bu çözümler arasında güneş enerjisi kritik bir rol oynuyor.” dedi.

Baba iklim krizi Konuyla ilgili tutumunu 2015 yılında “Laudato Si” başlıklı bir mektupta açıkladı.

“İklim sisteminin endişe verici derecede ısındığına dair güçlü bir bilimsel fikir birliği var. Son yıllarda bu ısınmaya deniz seviyelerinde istikrarlı bir artış ve aşırı hava olaylarında artış eşlik ediyor.”

Temmuz 2022'de Vatikan, ülkeler arasında “iklim sistemine tehlikeli insan müdahalesi” konusunu ele alan küresel bir anlaşma olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne taraf oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir