Merkez Bankası resmi faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40'a çıkardı.

Merkez Bankası resmi faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40'a çıkardı.

REKLAM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), resmi oran olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40'a yükseltti.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, “Para Politikası Kurulu, referans faiz oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 35'ten yüzde 40'a yükseltilmesine karar verdi.” Söylendi.

“TCMB/PPK: Kurul, enflasyonu düşürmek için gereken parasal sıkılaştırma seviyesine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirdi.” Açıklamada şöyle devam edildi: “Ekim ayında bir miktar gerileyen manşet enflasyon, son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümlerle tutarlı Raporda, yurt içi talebin mevcut düzeyi, fiyat katılıkları ve jeopolitik riskler enflasyonist baskıları canlı tutuyor. Öte yandan son göstergeler, parasal sıkılaştırmanın maliye yansımasıyla birlikte yurt içi talepte yeniden dengelenmenin başladığına işaret ediyor. enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama politikasında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendiriyor. Rezervlerdeki sürekli artış, cari işlemler dengesinin desteklenmesi ve Türk lirası cinsinden yurt içi talep ve yabancı varlıkların artmasının döviz istikrarına güçlü katkı sağladığı değerlendiriliyor. faiz oranı ve para politikasının etkinliği. Bu çerçevede aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözleniyor. Kurul, enflasyonla mücadele için gerekli parasal sıkılaştırma düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığı değerlendirmesinde bulundu. Bu çerçevede parasal sıkılaştırmanın hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma tedbirleri kısa sürede tamamlanacaktır. Fiyat istikrarını sağlamak için gereken parasal sıkılaştırmanın gerektiği sürece sürdürüleceği değerlendirildi.”

  • Parasal sıkılaştırmanın hızı yavaşlayacak
  • Kredi kartı faiz oranları yılbaşına kadar artmayacak
  • Enflasyon tahminlerle uyumlu
  • İhracat reeskont kredisinde sabit faiz oranı
  • Aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözleniyor
  • Yurt içi talepte yeniden dengelenme başlıyor
  • Yatırımlara avans kredisi verilecek
  • Kredi programına 100 milyar dolar ayrılacak

“Konsey parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek”

Son beş aydır faiz artırma eğilimini sürdüren Merkez Bankası, açıklamasına şöyle devam etti:

“Kurul, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artırmak ve makrofinansal istikrarı güçlendirmek amacıyla mevcut mikro ve makro ihtiyati çerçeveyi basitleştiriyor. Düzenlemeler, kredi faiz oranlarının hedeflenen finansal katılık düzeyiyle uyumlu olup olmadığını değerlendirirken, kredi faiz oranlarının hedeflenen finansal katılık düzeyiyle uyumlu olup olmadığını değerlendiriyor. Türk lirası mevduatlar ve parasal sıkılaştırma, bankacılık sisteminin aktarım mekanizmasını ve finansmanını güçlendirecektir.” Kompozisyonunu geliştirmeye devam etmesi bekleniyor. Konsey, faiz kararlarının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek niceliksel sıkılaştırma kararları da almaya devam edecek.

Konsey, parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini azaltacak ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşacak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde politika kararlarını belirlemeye devam edecek. Enflasyona ilişkin göstergeler ve ana eğilimi yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. “Konsey, kararlarını öngörülebilir, veriye dayalı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir