Michel: Benzer düşünen AB üyeleri Filistin'i tanımak için birlikte hareket etmeli

Michel, egemen bir Filistin devletini resmen tanımaya hazır üye devletler arasında topluluk düzeyinde bir koordinasyon girişimi başlatmıştı.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, benzer düşüncelere sahip AB üye ülkelerini Filistin devletini tanımak için “birlikte hareket etmeye” çağırdı.

Brüksel'de basına konuşan Michel şunları söyledi: “Filistin Devleti'ni tanımaya istekli üye devletler, savaşın harap ettiği bölgede barışın inşasında önemli ilerlemeyi tetiklemek için birlikte hareket etmelidir.” dedi.

Michel'in başlattığı girişim neydi?

Michel, egemen bir Filistin devletini resmen tanımaya hazır üye devletler arasında topluluk düzeyinde bir koordinasyon girişimi başlatmıştı.

Girişim, İspanya, İrlanda, Slovenya ve Malta'nın geçen ay desteklerini açıklamasından bu yana üye ülkeler arasında daha fazla popülerlik kazandı.

AB üyesi olmayan vatandaşlar da katılabilir

Michel, AB dışında benzer düşüncelere sahip diğer ülkelerin de girişime katılabileceği görüşünü dile getirdi.

Aralarında Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve İsveç'in de bulunduğu dokuz AB üyesi ülke, Filistin'in egemen bir devlet olma hakkını resmen tanıdı.

AB'nin resmi tutumu, uluslararası kabul görmüş barış teklifinin uygulanmasıyla iki devletin parçası olarak kurulduğunda bir Filistin devletini tanımaktır.

Ancak Michel'e göre, üye devletler tarafından eşgüdümlü tanınma, AB'nin hem İsrail'i hem de Filistin Otoritesini iki devletli çözümü mümkün kılmak için gereken reformları gerçekleştirmeye teşvik etmesinde ek bir “itici güç” olacak.

Brüksel, AB-İsrail Ortaklık Anlaşması'nı baskı aracı olarak mı kullanacak?

Reformların neler içerebileceğini detaylandırmaktan kaçınan Michel, İsrail'in hukukun üstünlüğüne ve uluslararası insancıl hukuka saygı göstermesini sağlamak için Brüksel'in AB-İsrail ortaklık anlaşması gibi elindeki “fırsatları” kullanması gerektiğini savundu.

Ortaklık Anlaşması, AB ile İsrail arasındaki ticari ve kurumsal bağları belirlemekte ve her iki tarafa da insan haklarını koruma konusunda bağlayıcı yükümlülükler getirmektedir.

İrlanda ve İspanya'nın teklifi neydi?

İrlanda ve İspanya'nın, İsrail'in Gazze'deki temel hak ihlalleri ışığında anlaşmayı gözden geçirme çağrısı şu ana kadar 27 üye ülkenin tamamından gerekli oybirliğiyle desteği alamadı.

Michel, “Bu ortaklık anlaşması, uluslararası insani hukuk da dahil olmak üzere hukukun üstünlüğüne ve uluslararası hukuka saygının dikkate alınmasını gerektiriyor” dedi. dedi.

Anlaşmanın revize edilmesi yönünde net bir destek sinyali veren Michel, şunları söyledi: “Avrupa Komisyonu'nun bu anlaşmaya uyulup uyulmadığını değerlendirme sorumluluğu var. Buna uyulmadığı takdirde Komisyon bu ortaklık anlaşmasına ilişkin öneride bulunabilecek” ” dedi.

BM Filistin Özel Raportörü: AB ​​İsrail'le ticari bağlarını kesmeli

BM'nin Filistin özel raportörü Francesca Albanese Salı günü Euronews'e yaptığı açıklamada, AB'nin kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ndeki soykırım niteliğindeki savaş suçlarını caydırmak için İsrail ile ticari bağlarını kesmesi gerektiğini söyledi.

İlginç bir şekilde bu talep, İsrail'in Gazze saldırısında kullanılan silahların satışının askıya alınması yönünde ABD ve Almanya üzerinde uluslararası baskının arttığı bir dönemde geldi.

İspanya, Filistin devletinin tanınması çabasına öncülük ediyor

Michel'in Filistin devletinin eşgüdümlü olarak tanınması yönündeki çağrısı, İspanya, İrlanda, Slovenya ve Malta liderlerinin geçen ay AB liderleri arasında yapılan zirve sonrasında girişimi ortaklaşa onaylamasının ardından geldi.

Bu girişim, Belçika'nın Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs'ten oluşan bir Filistin devletinin tanınmasını desteklemeye hazır olduğunu doğrulamasının ardından daha da dikkat çekti.

Bu arada İspanyol hükümet sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, Başbakan Pedro Sánchez'in Gazze'deki durumu ve Filistin devletinin AB liderleri önünde tanınmasını görüşmek üzere Çarşamba günü Brüksel'de Norveç, İrlanda, Portekiz, Slovenya ve Belçika liderleriyle buluşacağını söyledi. önümüzdeki hafta zirve

REKLAM

AB'nin İsrail'e yönelik tutumunu sertleştirme çabalarına öncülük eden Sánchez, İspanya'nın Temmuz ayına kadar Filistin devletini tanımak için harekete geçeceğini söyledi.

AB neden birlikte hareket edemiyor?

Ancak İsrail'le güçlü bir dayanışma sergilemek isteyen bazı üye devletlerin bu hamleyi desteklemekten kaçınması bekleniyor.

Bu, AB başkentlerinin Orta Doğu'daki çatışmaya yönelik derin bölünmüş tutumunu daha da ortaya çıkaracak bir gelişme olarak görülüyor.

AB, potansiyel bir barış süreci için bir yol haritası ve ilkeler sunarak İsrail ile Filistin arasında gelecekte yapılacak müzakerelerde merkezi bir rol oynamayı amaçlıyor.

Ancak ateşkes çağrısı da dahil olmak üzere pek çok konuda hızlı bir şekilde ortak bir tutuma varılamaması, AB'nin bu konudaki güvenilirliğini şu ana kadar ciddi şekilde zedeledi.

REKLAM

Avrupa Birliği'nin başlattığı ortak ateşkes çağrısının “uzun zaman aldığını” kabul eden Michel, Filistin devletinin resmi olarak tanınması için gerekli koşulların üye ülkeler arasında gerçekleşeceği “anın” geleceğine olan güvenini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir