Papa Francis, azalan doğum oranına dikkat çekti: Kedi ve köpek sıkıntısı yok ama çocuk sıkıntısı var

Papa Francis demografik krize değinerek şunları söyledi: “Evler eşya dolu, çocuklar boş, çok üzücü yerler haline geldi. Küçük köpek ve kedi sıkıntısı yok. Bunlarda hiçbir eksiklik yok. Çocuklar kayıp. ”

REKLAM

Papa Francis, düşen doğum oranları ve yaşlanan nüfus sorunlarıyla mücadele etmek için hükümetleri ailelerin lehine “ciddi ve etkili” politikalar uygulamaya davet etti.

Avrupa'nın giderek “yaşlı, yorgun ve teslim olmuş” bir kıtaya dönüştüğünü belirten Papa, şunları kaydetti: “Etkili politikalara, cesur, somut ve uzun vadeli seçimlere acil ihtiyaç var. Tüm hükümetler genç neslin daha fazla çaba göstermesi için taahhütte bulunmalı.” haklı hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir konumda.” “dedi.

Büyüyen demografik krizle ilgili bir konferansta konuşan Papa Francis, doğum sayısının “bir halkın umudunun” ilk göstergesi olduğunun altını çizdi.

Son on yılda Avrupa'da doğurganlık oranı kadın başına 1,5 doğum civarındaydı. Bu oranın nüfus seviyelerini korumak için gereken 2,1'in çok altında olduğu belirtiliyor.

“Köpek veya kedi kıtlığı yok, çocuk kıtlığı var”

Papa konuşmasında şunları söyledi: “Bir nüfus bilimcinin bana söylediği bir gerçek var. Şu anda en çok para kazandıran yatırımlar silah fabrikaları ve doğum kontrol haplarıdır. Biri hayatı yok eder, diğeri engeller. sahibiz? Bu kötü.”

Genç çiftlere seslenen Papa, şunları söyledi: “Evler eşya dolu, çocuklar boş, çok üzücü yerler haline geldi. Küçük köpek ve kedi sıkıntısı yok. Bunlarda hiçbir eksiklik yok. Çocuklar kayıp.”

Devletlerin annelerin iş ve çocuk bakımı arasında seçim yapmak zorunda kalmamasını sağlaması ve genç çiftlere istikrarlı bir iş bulma ve ev satın alma fırsatı vermesi gerektiğini belirten Papa, şöyle konuştu: “Birçoğunuz için gelecek rahatsız edici görünebilir ve bunun için hiçbir yol yok. Düşen doğum oranları, savaşlar, salgın hastalıklar ve iklim değişikliğinin ortasında umut var.” “Onu hayatta tutmanın kolay olmadığını biliyorum ama pes etmeyin, sadık olun” dedi.

Ulusal istatistik enstitüsü ISTAT'ın Mart ayı verilerine göre, İtalya'da doğumlar 2023'te tüm zamanların en düşük seviyesine gerileyerek art arda on beşinci yıllık düşüşe işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir