Rekabet Kurulu'ndan Google'a karar! Günlük cezalar uygulanacak

AGCM internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2021 yılında yapılan inceleme doğrultusunda Google'ın, yerel arama hizmetleri (Yerel Birim) ve konaklama fiyat karşılaştırma hizmetlerini (Google Otel Reklamları-GHA) öncelikli olarak sunduğu belirlendi. genel arama sonuçları sayfasındaki konum ve görüntülenme açısından rakip hizmetler.

Bu bağlamda Google'ın, rakip yerel arama sitelerinin yerel birime girmesini engelleyerek rakiplerinin faaliyet göstermesini zorlaştırarak ve konut piyasalarında fiyat karşılaştırma hizmetlerinde rekabetin bozulmasına neden olarak Rekabeti Koruma Kanunu'nun ilgili maddesini ihlal ettiği sonucuna varıldı.

296 MİLYON 84 BİN 899 LİRE İDARİ CEZA

Kurul, bu dönemde şirkete 296 milyon 84 bin 899 lira idari para cezası verirken, ihlalin ortadan kaldırılması ve piyasada etkin rekabetin tesis edilmesi yönünde bazı yükümlülükler getirdi.

Bu yükümlülükler kapsamında, Google'ın, rakip yerel arama ve konaklama fiyat karşılaştırma hizmetlerinin, genel arama sonuçları sayfasındaki ilgili hizmetleri nedeniyle dezavantajlı duruma düşmemesini sağlaması gerekiyordu.

Bu süreçte şirket, “yerel arama hizmetleri” pazarında dile getirilen endişeleri ortadan kaldırmaya yönelik tedbirlere ilişkin tavsiyelerini Konsey'e sundu.

21 Mart 2024 tarihli Konsey toplantısında Google'ın sunduğu tedbir tavsiyelerinin uygulamaya konulması ve 3 ay süreyle takip edilmesi kararlaştırıldı.

Açıklamaya göre bu önlemler 15 Nisan 2024 tarihi itibarıyla şirket tarafından tamamıyla uygulamaya konuldu. Ancak Google'ın otel açısından “yerel arama hizmetleri” konusunda uygulamaya karar verdiği yükümlülüklere uymadığı tespit edildi. sorguları.

Bu nedenle Konsey, Google'ın bu yükümlülüklere uymadığı sonucuna vardı.

2023 YILI BRÜT GELİRİNİN HER GÜN İÇİN 5 ONBİNLİK KISMINA İDARİ YAPTIRIM KARARI

Kurul, söz konusu ihlal nedeniyle Google'a, 15 Mayıs 2024 tarihinden başlayarak bu yükümlülüklerin yerine getirilmesine kadar geçen her gün için 2023 yılı brüt gelirinin on binde 5'i tutarında idari para cezası verilmesine karar verdi. (AA)Bu içerik Enes Çırtlık tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sokak ortasında terör!  Teklifini reddedince onu kabusa soktuSokak ortasında terör! Teklifini reddedince onu kabusa soktu
İsrail'in Gazze'deki mülteci kampına saldırısı: 20 ölüİsrail'in Gazze'deki mülteci kampına saldırısı: 20 ölü
Erdoğan'dan 19 Mayıs mesajı!Erdoğan'dan 19 Mayıs mesajı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir