Sakarya'dan 711 milyon dolarlık ihracat

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (SATSO) yapılan açıklamada, Ticaret Bakanlığı'nın “Faaliyet İllerine Göre İhracat” verilerine göre mart ayında 711 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği belirtildi. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15, şubat ayına göre ise yüzde 9,7 düşüşle kentten geldi.

Açıklamada, Mart ayında bu alanda dokuzuncu il olan Sakarya'nın ülkenin toplam ihracatına yüzde 3,1 oranında katkı sağladığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Sakarya'nın geçen ay gerçekleştirdiği ihracatın otomotiv sanayi, demir ve demir dışı sektörleri içerdiği belirtildi. demir dışı metaller, kimyasallar ve. Sanayi ürünleri, çelik ve iklimlendirme sektörlerinin başı çektiği belirtiliyor.

Açıklamada, Sakarya iş dünyasının serbest bölgeler de dahil olmak üzere dünyada 123 noktaya ihracat yaptığı, ihracatta önde gelen ülkelerin Fransa, İtalya, Polonya ve İngiltere olduğu belirtildi.


“Üretim yoluyla kurulan hakimiyet artık daha da önemli hale geldi.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Mart ayını 711 milyon dolarlık ihracatla düşüşte bir performansla kapattığını söyledi.

Geçen yılın mart ayına göre 64 ülkeye ihracatı artırmayı başardıklarını vurgulayan Altuğ, şöyle konuştu: “Yurt dışı ülkelerde geçen yıla göre bir kez daha 25 sektördeki emtianın 15'inde ihracatımızı artırdık. Özellikle fındık ve ürünleri, yaş meyve ve sebzeler, süs bitkileri gibi tarım ürünleri.” Bununla birlikte madencilik sektörümüzde de büyüme var” dedi.

Ülkede birim ihracat fiyatlarının 1,41 dolara ulaştığını belirten Altuğ, şöyle konuştu:

“Elbette çok üretmek önemli ama aynı zamanda katma değeri yüksek, kg/fiyat değeri yüksek üretim için de gerekli hamlelere odaklanmalıyız. Ülke olarak üretken kapasitemiz, gelişmeye açık yönlerimizi telafi edecek, hep birlikte üretime durmadan devam edeceğiz.” “Dünya pazarında yer alacak Türk menşeli kaliteli ürünler üreten ve üreten Sakarya iş dünyamıza teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir