Scholz, Çin lideri Xi'ye “Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin dünya ticaretini tehdit ettiğini” söyledi

Siyasi ve ticari anlaşmazlıklara rağmen Çin, 2023 yılında üst üste sekizinci kez Almanya'nın en büyük ticaret ortağı oldu ve taraflar arasındaki mal ve hizmet ticareti 254,1 milyar avroya ulaştı.

REKLAM

Çin ziyareti sırasında Xi Jinping ile görüşen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin dünya ticaretini tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Scholz, Almanya'nın “temel çıkarlarının”, bölgesel bir çatışmaya dönüşme tehlikesi taşıyan ve enerji, küresel gıda tedariki ve diğer ticareti sekteye uğratan Ukrayna'ya karşı savaştan etkilendiğini vurguladı.

Scholz ayrıca Çin'in stratejik ortağı Rusya'ya, Ukrayna krizini çözmesi için Rusya'ya baskı yapması çağrısında bulundu.

Alman basınına göre Scholtz, Çin'e, Rusya'nın nükleer silah kullanma tehdidinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Putin geçen ay yaptığı açıklamada, egemenliği veya bağımsızlığının tehdit edilmesi durumunda Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazır olacağı konusunda uyarmıştı.

Toplantının odağında Rusya-Ukrayna savaşının yanı sıra Berlin ile Pekin arasındaki iş birliği ve ikili ticaretin gündemindeki ana konular yer aldı.

Çin, Almanya'nın en büyük ticaret ortağı

Associated Press'ten derlenen verilere göre, siyasi ve ticari anlaşmazlıklara rağmen Çin, taraflar arasındaki 254,1 milyar avroluk mal ve hizmet ticaretiyle 2023'te üst üste sekizinci kez Almanya'nın en büyük ticaret ortağı oldu.

Bu dış ticaret hacmi, Almanya'nın ABD ile olan ticaretinden biraz daha yüksektir.

Xi Jinping Alman lidere ne dedi?

Bu arada görüşmede Xi Jinping, iki ülke arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaparak, “Birlikte dünyayı daha güvenli ve istikrarlı bir yer haline getirebiliriz.” dedi. dedi.

Xi, “Karşılıklı saygı ilkelerine sadık kaldığımız, görüş farklılıklarına rağmen ortak zemin aradığımız ve birbirimizden öğrendiğimiz sürece ikili ilişkilerimiz sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam edecektir” dedi. Dünyada değişimler başladı” diyerek, bu dönemde tüm insanlık için risklerin bulunduğunu sözlerine ekledi. Küresel sorunların aşılması için büyük güçler arasındaki işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Çin cumhurbaşkanı, bu anlamda iki büyük ekonomik güç Almanya ve Çin arasındaki işbirliğinin istikrarının da önemli olduğunu belirtti.

“DTÖ kurallarına uyun”

Bu arada, Başbakan Scholz'un Çin'e yaptığım son seyahatten bu yana hükümetlerimiz arasında görüş alışverişinde bulunduğu hesabında yayınlanan yazıda şu ifadeler kullanıldı: Pek çok kişi “Tartışmamız var.”

Scholz, küresel ticaret sisteminin kurallara dayalı olması gerektiğini, bu anlamda Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) ortaya koyduğu kuralların önemli olduğunu savunarak, şöyle konuştu: “Hem Çin hem de Almanya, DTÖ'den büyük fayda sağlayan iki ticaret ülkesi. .”

Scholz, ülkesinin küresel ticaret kurallarını güçlendirmek ve diğer DTÖ üyesi ülkelerle birlikte geliştirmek için çalıştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir