Slovakya: Saldırıya uğrayan Başbakan Robert Fico'nun hayati tehlikesi yok

Slovakya'da silahlı saldırıya uğrayan 59 yaşındaki Başbakan Robert Fico'nun hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi.

REKLAM

Saldırıya uğrayan Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun hayati tehlikesinin olmadığı belirlendi.

Slovakya Başbakan Yardımcısı ve Çevre Bakanı Tomas Taraba ise şunları söyledi: “Çok şükür bildiğim kadarıyla ameliyatı iyi geçti ve sonunda hayatta kalacağını düşünüyorum. Şu anda hayati tehlikesi yok.”

59 yaşındaki Fico, beş kez vurulduktan sonra Çarşamba akşamı ameliyata alındı.

BBC'ye konuşan Taraba, kurşunlardan birinin Fico'nun karnından geçtiğini, ikinci merminin de eklemlerinden birine isabet ettiğini söyledi.

Savunma Bakanı Robert Kalinak, birkaç saat önce düzenlediği basın toplantısında Fico'nun çok sayıda kurşun yarası aldıktan sonra “ciddi çoklu travma” yaşadığını açıklamıştı.

İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok daha önce yaptığı açıklamada Fico'nun hayatının tehlikede olduğunu ve ameliyathanede kaldığını söylemişti.

Estok, Nisan ayında yapılan ve Fico'nun müttefiki Peter Pellegrini'nin kazandığı seçimlere atıfta bulunarak, “Bu suikast (girişim) siyasi amaçlıydı ve failin kararı başkanlık seçimlerinin hemen ardından verildi” dedi.

Beş el ateş edildi

Hükümet yetkilileri, Fico'nun başkentin yaklaşık 140 kilometre kuzeydoğusundaki Handlova kasabasındaki bir kültür merkezinin önünde beş kez vurulduğunu söyledi.

Saldırının ardından Fico, Handlova hastanesine götürüldü ve burada bir hükümet toplantısına başkanlık etti. Daha sonra acil tedavi için helikopterle bölgenin başkenti Banska Bystrica'ya nakledilen Fico'nun durumunun Bratislava'ya nakledilemeyecek kadar ciddi olduğu belirtildi.

Slovak medyası, yakalanan saldırganın bir alışveriş merkezinde eski bir güvenlik görevlisi, üç şiir koleksiyonunun yazarı ve Slovak Yazarlar Derneği üyesi olduğunu bildirdi.

Fico'nun siyasi rakibi olan görevden ayrılan Başkan Zuzana Caputova, “Başbakana yönelik fiziksel bir saldırı, her şeyden önce bir kişiye yönelik bir saldırıdır, ancak aynı zamanda demokrasiye de bir saldırıdır” dedi.

Fico'nun müttefiklerinden seçilen Başkan Peter Pellegrini, saldırıyı “Slovakya demokrasisine yönelik benzeri görülmemiş bir tehdit” olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden, silahlı saldırıyı kınadıklarını ve şok olduklarını söyledi.

Slovakya'daki protestolar

Başbakan olarak dördüncü dönemine başlayan Fico hükümeti, Ukrayna'ya silah sevkiyatını durdurdu. Rusya yanlısı bir duruş sergilemesi nedeniyle eleştirildi.

Eleştirmenler, Fico'nun NATO üyesi Slovakya'nın Batı yanlısı çizgisini terk etmesine ve popülist Başbakan Viktor Orban yönetimindeki Macaristan'ın izinden gitmesine yol açacağından korkuyor.

Hükümeti yolsuzluk cezalarını hafifletmeye çalıştı, özel savcılığı dağıttı; Medya özgürlüğünü koruma çağrılarına rağmen RTVS, kamu yayıncısını yenileyeceğini duyurdu.

Binlerce kişi başkentte ve Slovakya genelinde Fico'nun politikalarını protesto etmek için defalarca gösteri yaptı.

Slovakya'da yirmi yıldır baskın bir güç olan Fico, üst düzey yolsuzluğu araştıran gazeteci Jan Kuciak'ın öldürülmesinin tetiklediği kitlesel protestoların ortasında 2018'de başbakanlıktan istifa etmek zorunda kaldı.

REKLAM

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın bir “hayranı” olan Fico, işgalci Rus güçleriyle savaşırken Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteği giderek daha fazla eleştirmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir