Torbalı'da 19 Mayıs Coşkusu – KÜLTÜR SANAT

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Torbalı'da coşkuyla kutlandı. İlçe sakinleri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a gelişinin 105'inci yıl dönümünü önce fener alayıyla, ardından Torbalı ve Ayrancılar'da konserlerle kutladı. Dün Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ve ilçe stadyumundaki gösteriyle başlayan kutlamalar, dün meşale alayı ve konserlerle sona erdi. Saat 21.00'de Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir, CHP İlçe Başkanı Hakkı Polat, Torbalı Kent Konseyi üyeleri ve yüzlerce vatandaşın katılımıyla ilçe meydanından Masal Parkı'na fenerli yürüyüş düzenlendi. Yüzlerce vatandaşın katıldığı fener alayının hemen ardından Torbalı'da Toprak Kardeşler, Ayrancılar'da Kırl! Ve Sweyn gruplarının konseri düzenlendi. Konserlere olan ilgiye rağmen sürprizler de yaşandı. Bunlardan biri de bu yıl Bölgesel Amatör Lig'e yükselmeyi başaran Torbalıspor'du. Başkan Demir, Torbalısporlu oyuncu ve antrenörleri sahneye davet ederek şampiyonluk kupasını oyuncularla birlikte kaldırdı.
19 MAYIS Emperyalizme Karşı “BAĞIMSIZLIK VEYA ÖLÜM” DEMEKTİR
Kutlama programları kapsamında bir açıklama yapan Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir, şunları söyledi: “105 yıl önce yakılan istiklal meşalesinin etrafında toplandığımız için çok şanslıyız. Bugün sıradan bir gün değil. 19 Mayıs, bir milletin yılmazlığı demektir. 19 Mayıs, yenilgiyi defterine yazmayan zavallı bir halkın küllerinden yeniden doğması demektir. 19 Mayıs, o genç 9'uncu Ordu müfettişinin vatanına olan sarsılmaz inancıdır… 19 Mayıs, dirilişin yolu demektir. 19 Mayıs, İstanbul Galata İskelesi'nden Samsun Tütün İskelesi'ne kadar, 15 Mayıs'ta Çanakkale'de öldürülen Mehmed'in annesinin anılması, tüysüz yetimlerin emperyalizme karşı bağımsızlık ya da ölüm haklarının elinden alınması demektir… 19 Mayıs, “Yalnızca o” demektir. İnanan kazanabilir” 7 düve için… 19 Mayıs demek kurtuluş demektir… 19 Mayıs demek bir çift mavi gözün ışığında Türkiye kurmak demektir. .. 19 Mayıs gençlik demektir, sen demektir… Ne zaman ümitsizliğe kapılan bir genç kardeşim olsa bu, “Ümitsizlik haramdır, kalk” demektir, dedi.
BELEDİYE BAŞKANI DEMİR: Yaşasın ATATÜRK İNKILAPLARI
Açıklamalarına devam eden Demir, şunları söyledi: “Nedeni şu; Tarihimizden güç alacağız ve gençlerimizle bu ülkeye güç vereceğiz. Biz gençler Bandırma vapurundan asla inmeyeceğiz! O kurtuluş meşalesini asla söndürmeyeceğiz! Ne olursa olsun ay yıldızlı bayrağımızı indirmeyeceğiz! 19 Mayıs 1919 dalgaları 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetimizin kıyılarına ulaştı; Şimdi mücadele etme sırası bizde! Canları pahasına bu toprakları vatan edinen şehitlerimizin ruhları şad olsun. 19 Mayıs'ınız kutlu olsun, gününüz kutlu olsun! Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Atatürk devrimleri! diyerek sözlerini tamamladı.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir