ABD Başkanı Biden, Hamas'ı ikna etmek için Katar'dan yardım istedi

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Biden'ın Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamed Al Thani ile yaptığı telefon görüşmesinde önerilen ateşkese ilişkin son durumu değerlendirdiği bildirildi.

Mevcut ateşkes anlaşmasının “Gazze'deki krizi sona erdirmek için bir yol haritası sunduğu” konusunda hemfikir olan iki liderden biri olan Biden'ın, Hamas'ın teklifi kabul etmesi gerektiğini söylediği bildirildi.

Açıklamada, “Başkan, İsrail'in Hamas'a sunulan anlaşmanın şartları uyarınca bir sonraki adımı atmaya hazır olduğunu doğruladı” denildi. Açıklamaya yer verilse de Biden'ın vurgusu, İsrail'in anlaşmaya ilişkin çelişkili açıklamalarına yanıt olarak değerlendirildi.

Açıklamada, Biden'ın Katar'dan, Hamas'ı önerilen anlaşmayı kabul etmeye ikna etmek için nüfuzunu kullanmasını istediği ve Katar Emiri'ne bu süreçteki desteğinden dolayı teşekkür ettiği belirtildi.

ÜÇ AŞAMALI ATEŞKES PLANI

ABD Başkanı Biden, Cuma günü yaptığı açıklamada İsrail'in hazırladığı 3 adımlı ateşkes teklifini duyurdu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Biden'ın açıkladığı öneri ile kendi taslakları arasında bazı boşluklar olduğunu savundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Direktörü John Kirby, söz konusu taslağın İsrail'e ait olduğunu ve iki ülke arasında önerilen ateşkes arasında herhangi bir boşluk bulunmadığını söyledi. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Gürcistan'da korkutan deprem!  Ölçmek...Gürcistan'da korkutan deprem! Ölçmek…
Valilikler açıkladı!  7 gün eylem yasağıValilikler açıkladı! 7 gün eylem yasağı
Kripto para operasyonunda tutuklanan Aşkım Kapışmak serbest bırakıldı!Kripto para operasyonunda tutuklanan Aşkım Kapışmak serbest bırakıldı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir