Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin 56. toplantısı Cenevre'de başladı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin (HRC) 56'ncı toplantısı Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Ofisinde başladı.

Türk, 2024 yılı başkanlığını Fas'ın Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Omar Zniber'in üstlendiği IHK'nın açılışında konuştu.

Açılışın savaş döneminde gerçekleşmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Türk, Mart ayındaki Konsey toplantısından bu yana dünya çapında çatışmaların arttığını ve her gün sivillerin öldürüldüğünü söyledi.

Türk, şunları söyledi: “İnsan Hakları Ofisi'nin 2023 yılında derlediği veriler, silahlı çatışmalarda ölen sivillerin sayısının yüzde 72 oranında arttığını gösteriyor. Veriler, korkutucu bir şekilde, 2023 yılında öldürülen kadın oranının bir önceki yıla göre iki katına çıktığını gösteriyor. ve çocuk oranı üç katına çıktı” dedi.

Türk, Gazze'deki çatışmanın taraflarının uluslararası insan haklarına ve insancıl hukuka saygı göstermemesinden dehşete düştüğünü vurgulayarak, inanılması güç ölümler ve acılar yaşandığını söyledi.

Türk, şöyle konuştu: “İsrail'in yoğun saldırılarının ardından 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 120 binden fazla insan hayatını kaybetti veya yaralandı. İsrail'in mayıs ayı başında saldırılarını Refah'a yoğunlaştırmasından bu yana 1 milyona yakın Filistinli zorlandı. Tekrar.” Yardım dağıtımı ve insani yardıma erişim daha da kötüleşti” dedi.

Doğu Kudüs'ün de aralarında bulunduğu işgal altındaki Batı Şeria'da durumun kötüleştiğinin altını çizen Türk, Ekim 2023'ten bu yana 133'ü çocuk 528 Filistinlinin İsrail askerleri veya yerleşimciler tarafından öldürüldüğünü, bunun da birçok ülkede hukuka aykırı infazlara ilişkin ciddi kaygılar yarattığını söyledi. vakalar.

Türk, şöyle konuştu: “İsrail'in Gazze'ye yönelik vahşi saldırıları büyük acılara ve geniş çaplı yıkıma neden oluyor. İnsani yardımların keyfi olarak reddedilmesi ve abluka devam ediyor. İsrail binlerce Filistinliyi keyfi olarak gözaltına almaya devam ediyor. Bu sona ermeli.” dedi.

Türk, Filistinli silahlı grupların çok sayıda İsrailli tutukluyu alıkoymaya devam ettiğini hatırlatarak, bunların serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Türk, BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın Gazze ihtilafına ilişkin bağlayıcı kararlarına saygı gösterilmesi çağrısında bulunarak, şunları söyledi: “İsrail işgali sona ermeli, hesap verebilirlik güvence altına alınmalı ve uluslararası düzeyde kabul edilen iki devletli çözüm bir çözüm haline gelmeli. gerçeklik” dedi.

Lübnan ile İsrail arasında gerilimin tırmanmasından son derece kaygılı olduğunu belirten Türk, Lübnan'da gazeteciler ve sağlık çalışanlarının da aralarında bulunduğu 401 kişinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmalar nedeniyle Lübnan'da 90 bin, İsrail'de ise 60 bin kişinin yerinden edildiğini hatırlatan Türk, şöyle konuştu: “Çatışmaların durdurulması ve etkili aktörlerin topyekun bir savaşın önlenmesi için mümkün olan her türlü tedbiri alması çağrımı yineliyorum. .” dedi.

“Ukrayna'nın elektrik üretim kapasitesinin yüzde 68'i yok oldu”

Rusya-Ukrayna savaşına değinen ve Şubat 2022'den bu yana devam eden savaş nedeniyle Ukrayna'da durumun kötüleştiğini vurgulayan Turk, Rusya'nın Kharkiv bölgesine yaptığı son kara saldırısından sivillerin etkilendiğini söyledi.

Enerji altyapısına yönelik art arda düzenlenen büyük çaplı saldırıların Ukrayna'nın elektrik üretim kapasitesinin yüzde 68'ini yok ettiğini söyleyen Türk, 9 Temmuz'da İHD kapsamında Ukrayna'ya ilişkin bir değerlendirme yapacağını söyledi.

Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında Nisan 2023'ten bu yana yaşanan çatışmaların ülkeyi yok ettiğinin altını çizen Türk, tarafların etnik çatışmaları körüklediğini, insani yardımı reddettiğini ve insan hakları savunucularını tutukladığını söyledi.

Açılış programında Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Burak Akçapar ve diğer ülke temsilcileri de hazır bulundu.

HRC'nin 12 Temmuz'a kadar sürecek 56. Oturumu kapsamında 100'den fazla rapor yayınlanacak, 50'den fazla ülkenin durumu tartışılacak ve 30'dan fazla tematik konu tartışılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir