Filistin'e destek gösterisinin yapıldığı Northwestern Üniversitesi'ne polis baskını

ABD'deki Northwestern Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, baskının günün erken saatlerinde gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, öğrenciler arasında profesyonel ajitatörlerin de yer aldığı, ayrıca “Yahudilere ölüm” sloganlarının duyulduğu ve kampüste nefret suçlarına yer verilmediği belirtildi.

Açıklamada, baskında 100'den fazla kişinin tutuklandığı, üniversite kartını gösterenlerin serbest bırakıldığı ve bu kişiler hakkında disiplin soruşturması başlatılacağı belirtildi.

Öte yandan açıklamada kimliğini göstermeyen kişilerin tutuklandığı belirtildi.


Şafak baskını

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, zırhlı polislerin şafak vakti çok sayıda araçla kampüse girdiği görülüyor.

Görüntülerde öğrenci ve öğretmenlerin el ele tutuşarak polisin zincir oluşturmasını engellemeye çalıştığı görülüyor.

Polisin, aralarında yayına katılan basın mensuplarının da bulunduğu protestoculara sert müdahalede bulunarak onları polis araçlarına doğru yönlendirdiği görüldü.


İsrail yanlısı protestocular, provokasyon amacıyla “Yahudilere ölüm” diye bağırdı

ABD Ulusal Halk Radyosu muhabiri Tori Bedford, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda şunları söyledi: “İsrail bayrağı taşıyan birinin 'Yahudilere ölüm' sloganı attığını gördüm. Bir tür provokatif şaka olarak nitelendirildi”. dedi.

Çalışma Kitlesi haber sitesi, söz konusu sloganı Filistinli destekçilerin atmadığını, üniversitenin iddia ettiğinin aksine sloganın İsrail yanlısı protestocular tarafından atıldığını, bunu kanıtlayacak videonun ve yüzlerce tanığın bulunduğunu duyurdu.

İsrailli destekçiler arasında yüksek sesle “Yahudilere ölüm” sloganı atan bir kişinin ve Filistinli destekçilerin onu yuhaladığı görüntülerin de yer aldığı haber sitesi, üniversiteye konuyla ilgili açıklama yapması çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir