İsrail ordusu işgal altındaki Batı Şeria'da bir Filistinlinin evini yıktı

Filistinli aktivist Basim Avde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin El Halil'in güneyindeki Yatta kasabası yakınlarına baskın düzenlediğini söyledi.

Avde, baskın sırasında Halle Furn bölgesinde 8 kişilik Filistinli bir aileye ait evin “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle İsrail güçleri tarafından yıkıldığını söyledi.

İsrailli yetkililerin ruhsatsız inşaat suçlaması konusunda kendilerini bilgilendirdiğini iddia ettiler; Ruhsat almaya çalıştığını ancak sonuç alamadığını söyleyen Avde, İsrail'in “Yasadışı Yahudi yerleşimi projesi nedeniyle Filistinlileri zorla evlerinden uzaklaştırdığını” kaydetti.

İsrail, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve yapıları “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle sık sık yıkıyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995 yılında imzalanan “İkinci Oslo Anlaşmaları” kapsamında işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine bölündü.

Batı Şeria'nın yüzde 18'ini kapsayan “A Bölgesi”nin idari ve güvenlik yönetimi Filistin'e, Batı Şeria'nın yüzde 21'ini kapsayan “B Bölgesi”nin idari ve güvenlik yönetimi ise Filistin'e devredildi. Filistin'e emanet edildi. Filistin'e verildi ve güvenliği İsrail'e emanet edildi. “C Bölgesi”nin idaresi ve güvenliği İsrail'e bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir