Malavi'de askeri uçağın kaybolmasının ardından başkan yardımcısını arama çalışmaları sürüyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Malavi Başkan Yardımcısı Saulos Klaus Chilima ve beraberindeki 9 kişiyi taşıyan uçak, başkent Lilongwe'den ayrıldı ancak yaklaşık 45 dakika sonra Mzuzu Uluslararası Havalimanı'na inemedi.

REKLAM

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Malavi cumhurbaşkanı yardımcısını taşıyan askeri uçağın kaybolmasının ardından arama çalışmaları başlatıldı.

Aralarında 51 yaşındaki Başkan Yardımcısı Saulos Chilima'nın da bulunduğu dokuz kişiyi taşıyan uçak, Pazartesi sabahı ülkenin başkenti Lilongwe'den havalandı.

Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera'nın ofisi tarafından yapılan açıklamada, Chakwera'nın arama kurtarma operasyonu emrini verdiği ve Bahamalar gezisini iptal ettiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Radardan çıkan uçakla iletişim kurma girişimleri şu ana kadar başarısızlıkla sonuçlandı.”

Malavi Silahlı Kuvvetleri başkanı General Valentino Phiri, Chakwera'ya uçağın kaybolduğu bilgisini verdi.

Yolsuzluk suçlamaları

Saulos Chilima, hükümet ihalelerini etkileme karşılığında para aldığı için yolsuzlukla suçlandı, ancak suçlamalar geçen ay beklenmedik bir şekilde savcılar tarafından düşürüldü.

Bu durum, Chakwera yönetiminin yolsuzluğa karşı yeterince sert bir duruş sergilemediği yönünde eleştirilere yol açtı.

Yolsuzluk suçlamalarını reddeden Chilima, 2022'nin sonlarında tutuklandı ve birkaç kez mahkemeye çıktı ancak duruşma henüz başlamamıştı.

Chilima, Malavi'nin 2019 başkanlık seçimlerinde aday oldu ve üçüncü oldu.

Seçimi mevcut Devlet Başkanı Peter Mutharika kazandı ancak usulsüzlükler nedeniyle seçim Malavi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Chakwera seçimi ikinci sırada tamamladı.

Chilima daha sonra Chakwera'nın başkan seçildiği 2020 yeniden seçiminde Chakwera'nın kampanyasında yer aldı.

Afrika'da ilk kez, anayasa mahkemesi tarafından iptal edilen bir seçim sonucu, görevdeki cumhurbaşkanının yenilgisine yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir