Sahte sitelerden rezervasyon yaparken dikkatli olun! – Cumhuriyet'ten Son Dakika Türkiye, Ege Haberleri

Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye, Ortaca gibi dünyaca ünlü turistik ilçelerin bulunduğu Muğla'da lüks otellerin internet sitelerini kopyalayanlar, sahte rezervasyonlarla kendilerine ulaşan tatilcileri mağdur ediyor.

Bu yöntemle her yıl 4 milyon yerli ve yabancı turistin ağırlandığı şehirde dolandırıcılar tatilcilerin kabusu haline geliyor. GETOB Başkanı Mustafa Deliveli, rezervasyon döneminde satışların yoğun olduğunu belirterek, “Dolandırıcıların yoğun çalıştığı bir dönem. Zaman geçtikçe satış kanalları da gelişiyor. Tatil arayanlar acentenin TÜRSAB'a kayıtlı olup olmadığını kontrol etsinler. Oteller Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı.” “Birçok dolandırıcılık vakası, sahte hesaplar üzerinden gerçek hesap izlenimi yaratılarak meydana geliyor” dedi. Güvenli bilgisayarlar ve gelişmiş internet tarayıcıları kullandığınızda sahte siteleri ve phishing saldırıları adı verilen yöntemleri tanıyacağınızı açıklayan Deliveli, bu konuda verilen uyarıların tamamen güvenli olmadığını ekliyor.

“KEDİ-FARE OYUNU GİBİ”

Deliveri, ön rezervasyon döneminde taklit sitelerin çoğaldığını belirterek, şöyle konuştu: “Bu siteleri gördüğümüzde ilgili kurumlara bildiriyoruz. Kısa sürede farklı bir isimle, mektup oyunuyla tekrar aktif hale geliyorlar. ve resmi web sitesine benzer bir adres. Web siteleri kadar kedi fare oyunu gibi.” “Tehlikeli olan, tatilcilere sanki o otelin veya işletmenin resmi hesabıymış gibi ücretli reklamlarla ulaşan ve sahte telefon numaraları veren, bunlar internetten elde edilen ve bulunması zor numaralar olan sosyal medya hesaplarıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir