Zehir saçıyor: Elektronik sigarada kurşun ve uranyum tehlikesi! Özellikle o aromada, çifte…

Tobacco Control dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, 2014 yılından bu yana ülkenin gençleri arasında nikotin kullanımının önde gelen şekli olan e-sigaralar, 2019 yılı itibarıyla tüm tütün kullanımının toplamını geride bıraktı.

Bilim insanları, kandaki toksik metal düzeylerinin e-sigara kullanım sıklığı ve e-sigara tadıyla ilişkili olup olmadığını incelemek için Aralık 2018 ile Kasım 2019 arasında çalışmayı 13 ila 17 yaşları arasındaki 1.607 genç üzerinde temel aldı.

Sonuçta e-sigara kullanan 200 gençten alınan idrar örnekleri kadmiyum, kurşun ve uranyum varlığı açısından test edildi.

Ayda 1-5 gün arası kullanım “nadiren”, 6-19 gün arası kullanım “aralıklı”, 20 günden fazla kullanım ise “sık kullanım” olarak adlandırılırken, 65 genç nadir kullanım, 45'i aralıklı kullanım, 81'i ise “sık kullanım” olarak adlandırılıyor. sık kullandığını ve 9'unun sık kullandığını bildirmiştir. Kullanım sıklığını bildirmedi.

iStock-1639965470

E-sigara aromaları “mentol-nane”, “meyve”, “tatlı” ve “tütün, karanfil, baharat, alkollü ve alkolsüz içecekler içeren diğer aromalar” olarak 4 kategoriye ayrılırken, gençlerin %33’ü mentol tercih ediyor %50'si meyveyi, %15'i tatlıyı ve %2'si diğer tatları tercih ettiğini söylüyor.

iStock-1373093098

Analiz edilen idrar örnekleri, kurşun seviyelerinin aralıklı kullandığını bildiren gençlerde, seyrek kullandığını bildiren gençlere göre %40, sık kullandığını bildiren gençlerde ise %30 daha yüksek olduğunu gösterdi.

iStock-1430269259

E-sigarayı sık kullanan gençlerde idrardaki uranyum düzeyi, nadiren kullanan gençlere göre iki kat daha yüksek bulunurken, nadiren kullanan gençlerde kullanım sıklığı veya aroma türü ile kadmiyum düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamadı. onlara. idrar.

Ekran görüntüsü 2024-05-01 221918

Öte yandan tatlı aromaları tercih edenlerin idrarındaki uranyum düzeylerinin, mentol/nane aromalarını tercih edenlere göre %90 daha yüksek olduğu belirlendi.

iStock-157192339

Bilim insanları, çalışmalarının gözlemsel olduğunu vurguladı ve toksik metal seviyeleri ile e-sigara içme sıklığı ve tadı arasında kesin bir sonuca varılamayacağını kaydetti.

akciğer kanseri

Bu metallerin insanlara zarar verdiğinin bilindiğine dikkat çeken araştırmacılar, “Ergenlik döneminde e-sigara kullanımı metallere maruz kalma olasılığını artırabilir, bu da beyin ve organ gelişimini olumsuz etkileyebilir.” dedi.

kalp sağlığı

Bilim insanları, özellikle gelişim dönemlerinde e-sigara aerosolleri ve sıvılarında tespit edilen kurşun ve uranyum gibi metallere maruz kalmanın gençlerde bilişsel bozukluk, davranış bozuklukları, solunum komplikasyonları, kanser ve kalp-damar hastalıklarıyla bağlantılı olduğunu gösteren önceki çalışmalara atıfta bulunarak, çalışma bulgularının ileri çalışmalarla desteklenmesi gerektiğini söyledi. E-sigara ürünlerinin düzenlenmesi çağrısında bulundu ve özellikle gençler arasında e-sigara kullanımının olası zararları konusunda halk sağlığı çalışmalarını hedef aldı. (AA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Trafik tartışması cinayetle sonuçlandı!  Kalbinden bıçaklandıTrafik tartışması cinayetle sonuçlandı! Kalbinden bıçaklandı
Ankara'da şiddetli yağış nedeniyle AK Parti konferans merkezi sular altında kaldıAnkara'da şiddetli yağış nedeniyle AK Parti konferans merkezi sular altında kaldı
Ankara'da şiddetli sağanak nedeniyle AK Parti Kongre Merkezi salonu da sular altında kaldı.Ankara'da şiddetli sağanak nedeniyle AK Parti Kongre Merkezi salonu da sular altında kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir