Laiklik Konseyi'nden Elmas Tema için Adalet Bakanı Tunç'a suç duyurusu – Son Dakika Türkiye Haberleri

Laiklik Konseyi'nden yapılan açıklamada, Elmas Tema hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle Adalet Bakanı Yılmaz Tunç hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kendi dini inancını empoze eden ve bunun cezai sonuç doğurmasını isteyen bakan, yaptığı açıklamalarla bir kez daha anayasal laiklik ilkesini ihlal etmiş, yargı sürecini etkilemeye teşebbüs ve hukuka aykırılık yaratmaya teşebbüs suçunu işlemiştir. Türk Ceza Kanunu'nda belirtildiği üzere yargı görevlisini etkilemek.” .

Laikleşme Konseyi'nin yazılı beyanında şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz günlerde Anayasadan kaynaklanan özgürlük hakkını temel alarak dini bir öğretiyi tartışan vatandaşımız Diamond Tema, Taliban'ı öven, karma eğitimi hedef alan, reşit olmayan kızların evlenmesine izin verilmesini savunan, şeriat propagandası yapan muhatabını eleştirmişti. Anayasaya ve hukuka aykırıdır.” İddialarına laiklik ve laik hukuk temelinde yanıt verdi.

Anayasa'ya aykırı olarak şeriatı uygulayan Cumhuriyet ve laiklik düşmanı 'alıcı' hakkında herhangi bir işlem yapılmazken, bu çelişkiyi bildiren Elmas Tema hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Gerici ve laiklik karşıtı çevrelerin Elmas Tema'ya yönelik linç kampanyasının sözcülüğünü üstlenen Yılmaz Tunç, Adalet Bakanı unvanını kötüye kullanmanın yanı sıra yargı makamlarına da sert talimatlar verdi. Kendi dini inancını empoze eden ve bunun cezai sonuç doğurmasını isteyen bakanın, açıklamalarıyla bir kez daha Anayasa'nın laiklik ilkesini ihlal ettiği ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve yargı görevlisini etkilemeye teşebbüs suçlarını işlediği, Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiştir.

Bu tavrın “Herkes haddini bilecek” olduğu açıktır. “Burası Türk-İslam ülkesidir” diyerek linç çağrısı yapan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Diyarbakır'da dans grubuna saldıranlar, Kocaeli'de öğrencilerin mezuniyet törenine sahadaki kıyafetleri nedeniyle katılmasına izin vermeyenler “Milli ahlaka” aykırı olan toplu taşıma araçlarında el ele tutuşan bir çift, yakıldığı için saldırganlara alan açıyor ve nasıl bir toplumsal yapının hedef alındığını açıkça ortaya koyuyor. Bu nedenlerle Laiklik Meclisi, sözcüleri aracılığıyla Yılmaz Tunç hakkında Ankara Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir