'Acı misilleme' planının ardından gözler İsrail Savaş Kabinesi'ne çevrildi! İran'dan “Cevap vereceğiz” açıklamasına yanıt: “Tepkimiz daha yıkıcı olacak”

İran ile İsrail arasındaki gerginlik dünyayı sarsmaya devam ediyor. İran'ın füze ve drone saldırısının ardından toplanan İsrail Savaş Kabinesi misilleme kararını tartışırken, İsrail ordusu da “saldırıya hazırız” şeklinde bir açıklama yayınladı. Öte yandan İran, İsrail'in misillemesine sert karşılık vereceğini duyurdu.

“ACI MİSİLLEME SALDIRISI”

İsrail televizyonu Kanal 12, herhangi bir kaynak belirtmeden, Tel Aviv yönetiminin İran'ın hava saldırısına verilecek yanıta karar verdiğini bildirdi. Raporda, Savaş Kabinesi'nin İran'ın saldırısına “açık ve etkili” yanıt verme kararı aldığı, İsrail'in tepkisinin “İran ölçeğinde bir saldırının tepkisiz kalmayacağı” mesajını vermek amaçlı olduğu belirtildi. İsrail'in İran'a vereceği “tepkinin” bölgesel bir savaşa ya da İran saldırısına karşı yardım eden koalisyonun dağılmasına yol açmasını istemediği, İsrail'in eylemlerini ABD ile koordine etmeyi planladığı haberlerde yer alıyor.

Haberde, Savaş Kabinesi'nin yarın yeniden toplanacağı duyuruldu. Kanal 12 daha önceki bir raporunda, İran'ın saldırısına yanıt olarak Savaş Kabinesi toplantısında çeşitli seçeneklerin tartışıldığını ve bu seçeneklerin her birinin “İran'a karşı acı verici bir misilleme” olduğunu belirtmişti.

“CEVAP VERECEĞİZ”

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısına karşılık vereceklerini söyledi. İran'ın 13 Nisan'daki saldırısında “küçük” hasar aldığı bildirilen güney İsrail'deki Nevatim hava üssünü ziyaret eden Halevi, İran'ın “İsrail'in stratejik yeteneklerine zarar vermek istediğini” ancak bu saldırıya hazırlıklı olmak istemediklerini söyledi. .

Ekran görüntüsü 2024-04-15 235640

İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi, “İleriye bakıyoruz, adımlarımızı değerlendiriyoruz ve İsrail topraklarına bu kadar çok füze, seyir füzesi ve İHA (insansız hava aracı) fırlatılmasına karşılık verilecektir.” dedi.

“Hava Kuvvetleri saldırı hazırlıklarını tamamladı”

İsrail devlet televizyonu KAN, yayınında İsrail'in İran'a karşı ülkeyi kontrol altına almasını sağlayacak sınırlı bir saldırı planladığını, karşılık veremeyeceği ve bölgeyi küresel bir savaşa sürükleyeceğini duyurdu.

Gazze'nin, İran'la artan gerilim karşısında arka planda kalmak istemediğini vurgulayan yayın, İsrailli yetkililerin, İran'ın kendi topraklarından ilk kez doğrudan saldırı gerçekleştirmesi nedeniyle kırmızı çizginin aşıldığına inandığını ve buna yanıt verilmesinin zorunlu olduğuna inanıyor.

İsrail Hava Kuvvetlerinin İran'a olası bir saldırı için hazırlıklarını tamamladığı belirtilen yayında, saldırının şekline ilişkin bilgi verilmese de İran'da suikast operasyonu veya büyük çaplı bir elektronik saldırının yapılmadığı belirtildi. dikkate almak. mesafe.

Yayında röportaj yapılan İsrailli bir yetkili, ülkesinin Washington'a, İran'a yönelik planlanan bir saldırı öncesinde ABD'yi uyarma sözü verdiğini vurguladı.

İRAN'DAN 'MİSİLİYET' AÇIKLAMASI

İran Dışişleri Bakanı Hossein Emir Abdullahiyan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile yaptığı telefon görüşmesinde İsrail'in İran'a olası misillemesi konusunda uyarıda bulunarak, “Bundan sonraki tepkimiz daha sert, daha yıkıcı ve daha kapsamlı olacaktır” dedi.
Ekran görüntüsü 2024-04-15 234624
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Orta Doğu'daki son gelişmelere ilişkin telefon görüşmesi yaptı. Abdullahiyan, İsrail'e sınırsız desteğin İngiltere ve diğer Batılı ülkelere fayda sağlamayacağını belirterek, Batılı ülkelere İsrail ile işbirliklerini gözden geçirme çağrısında bulundu. İran'ın İsrail'e yönelik saldırısının “meşru müdafaa” amaçlı gerçekleştirildiğini vurgulayan Abdullahiyan, Tahran yönetiminin bölgede gerilimin artmasından yana olmadığını ve savaş istemediğini söyledi.

“Gerginliğin artmasını istemiyoruz”

İsrail'i İran'a olası misilleme konusunda uyaran Abdullahiyan, “Bölgede gerilimin artmasını istemiyoruz. Ancak İsrail macera ararsa bundan sonraki tepkimiz daha sert, daha yıkıcı ve daha kapsamlı olacaktır.”

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi ve saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı.

AA-20240413-34263025-34263019-TEL_AVIV_SEMALARINDA_YER_YER_PATLAMALAR_GORULDU

İsrail ayrıca İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini söyledi.

İran, 13 Nisan'da yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı düzenledi ve bazı askeri hedeflerin vurulduğunu duyurdu.

AA-20240413-34263124-34263123-KUDUS_SEMALARINDA_YER_YER_PATLAMALAR_GORULDU
İsrail, saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini ancak bir füzenin güneydeki bir askeri üsse isabet ettiğini söyledi. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Çanakkale Valiliğinden alarm geldi: 'Büyük risk'Çanakkale Valiliğinden alarm geldi: 'Büyük risk'
Sokak bağışı tartışması kanla sonuçlandı!  4 Afgan bıçaklı saldırıya uğradıSokak bağışı tartışması kanla sonuçlandı! 4 Afgan bıçaklı saldırıya uğradı
Hollandalı ismin paylaşımına Selçuk Bayraktar'ın verdiği yanıt gündemde: Hollandalı ismin paylaşımına Selçuk Bayraktar'ın verdiği yanıt gündemde: “Burası Türkiye”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir