“Bizim tutumumuz Bosna'daki tüm taraflarca iyi bilinmektedir”

Dışişleri Bakanı Fidan, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakoviç ile Türkiye-Bosna Üçlü Zirvesi'nin ardından Hırvatistan'ın Dubrovnik kentindeki otelde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşuyordu. ve Hersek-Hırvatistan Dışişleri Bakanları Danışma Mekanizması Toplantısı.

Bölge ve ötesi için zor bir dönemde bu toplantıya ev sahipliği yaptıkları için Hırvat mevkidaşı Grlic Radman'a ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakovic'e teşekkür eden Fidan, üç ülke arasındaki bağların geliştirilmesi ve bölgesel iş birliğinin ileriye taşınması yönünde verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Fidan, Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki yakın ilişkilerin, Bosna Hersek ve bölgenin geri kalanında uzun vadeli barış ve istikrar açısından hayati önem taşıdığını vurguladı.

“Bizim tutumumuz Bosna'daki ve bölgedeki tüm taraflarca iyi bilinmektedir.”

Toplantıda Bosna Hersek'teki son siyasi gelişmelerin yanı sıra bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamasını umdukları somut ortak projeler de dahil olmak üzere birçok konunun ele alındığını kaydeden Fidan, şöyle konuştu: “Bizim tavrımız herkes tarafından iyi biliniyor. Bosna Hersek'in toprak bütünlüğüne ve bölgedeki taraflara, “Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenliğine ve siyasi birliğine sarsılmaz desteğimizi bir kez daha teyit ettim.”

Fidan, Bosna Hersek'te süregelen ayrılıkçı söylem ve eylemlerden duyduğu kaygıyı dile getirdiğini belirterek, ilerlemek için uzlaşı ortamı yaratılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Fidan, Bosna-Hersek ve Hırvatistan'daki bağlantı ve altyapı projeleri konusuna da değinildiğini söyledi.

Bugünkü verimli görüş alışverişinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Fidan, Türkiye'nin bölgesel sahiplenmeyi ve iş birliğini teşvik etmek amacıyla bu toplantıları daha düzenli yapmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir