Metin Lokumcu davasında yargılanan polislerin beraatine karar verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 31 Mayıs 2011'deki Hopa eylemi öncesi ve sonrasında yaşanan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Hopa Başsavcılığı'nın olayla ilgili yürüttüğü soruşturmada, aralarında dönemin İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan'ın da bulunduğu 13 polis hakkında “Ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. ihmal”' Suçlama Hopa Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Lokumcu'nun ölümüyle ilgili 10 yıl sonra açılan davanın ilk duruşması Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Ancak delillerin mevcut durumu dikkate alınarak dosya Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme, burada görevsizlik kararı verdi.

13. DURUŞMA GÖRÜŞÜ
Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen 13'üncü duruşma; Törende Metin Lokumcu'nun ailesi, avukatları, arkadaşları ve vatandaşlar hazır bulundu. Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını sunan Cumhuriyet savcısı, ayrı ayrı yargılanan polis memurlarının beraatini istedi. Protestolar sırasında polisin güç kullanma yetkisinin olduğunu ve olay günü polisin uyarıda bulunduğunu belirten savcı, Metin Lokumcu'nun ölüm nedeninin gaz olduğunun kanıtlanmadığını söyledi. Savcı mütalaasında ölümün kalp krizinden kaynaklandığını, bunun biber gazından olduğu anlamına gelmediğini belirtti.

'GÖRÜŞ, BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIĞI'

Duruşmada mütalaayı anlatan Lokumcu ailesinin avukatı Meriç Eyüboğlu, şunları söyledi: “Mütalaa büyük bir hayal kırıklığıdır. Belirttiğimiz delil ve belgeler bugüne kadar savcı tarafından dinlenmedi. Umarız mahkeme de dinlemez. “Bu yönde bir karar verirseniz hayal kırıklığımız devam etmez. Görüşe karşı açıklama yapın.” “Bunun için süre istiyoruz” dedi. Erzincan, Artvin, Rize, Erzurum, Bayburt ve Kars'ta görevli polislerin olay günü kullandığı gaz miktarına ilişkin detaylar Kazada kullanılan gaz miktarının kesin olarak tespit edilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

SUİÇMEZ: HER ŞEYE RAĞMEN Yaşasın ADALET

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, duruşmanın ardından mahkeme önünde yaptığı açıklamada, “Bugün ülkemizde adaletin nirengi noktalarını bir kez daha gördük. Bugün her şeye rağmen halkı şaşırtmayan bir suçlamayla karşı karşıya kaldık. 13 yıldır adalet için mücadele eden umudumuzu yitirdik mi? “Taleplerimiz bitmeyecek, kamuoyu vicdanını harekete geçirecek ve 6 Eylül duruşması kapsamına girecek, her şeye rağmen yaşasın adalet.”

'DOĞAL OLARAK VAZGEÇMİYORUZ'

Avukat Meriç Eyüboğlu, “İçeride de dışarıda da öfkeliydik. Bu davanın açılmayacağını düşündüğümüz sokaklara çıktık, 9 yıl 5 ay sonra ilk iddianameyle karşılaştık. Sonunu baştan bilerek ve öngörerek bu noktaya geldik. Elbette vazgeçmeyeceğiz. Lokumcu Dostları ile 6 Eylül'de burada buluşmak istiyoruz. Adaletle sorunu olan herkes Metin Lokumcu'yu tanısa da tanımasa da polisin toplumsal olaylarda rastgele kullandığı bu kimyasal gazlarla “Biz bunu istiyoruz” dedi.

(DHA)

Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kurban Bayramı'nda dikkat!  Uzman uyardı: Yemekten ne çıkar diye sormayın! "Bu organların tüketilmesi kalp hastaları için büyük risk oluşturuyor"Kurban Bayramı'nda dikkat! Uzman uyardı: Yemekten ne çıkar diye sormayın! “Bu organların tüketilmesi kalp hastaları için büyük risk”
Olimpos'ta 17 yıl sonra aynı felaket!  Birkaç saat içinde küle dönüştüOlimpos'ta 17 yıl sonra aynı felaket! Birkaç saat içinde küle dönüştü
Instagram'da, TikTok'ta, Twitter'da...Instagram'da, TikTok'ta, Twitter'da…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir