YKS'de yapay zeka ile kopya çeken adaylar 2 yıl sınava giremeyecek

Isparta Emniyet Müdürlüğü ekipleri, hafta sonu yapılan TYT sınavında bir adayın elektronik cihaz sahibi olduğunu tespit etti.

5662 sayılı Kanun uyarınca yaptırımlar uygulanacaktır. Sınav sonrası tutuklanan ve internet sağlayıcısı ve tuşlu kamera aracılığıyla gönderilen soruları yapay zekaya çözdüğü tespit edilen aday hakkında 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezleri Hizmetleri Hakkında Kanun.


1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası

Kanunda, sınavlarda kopya çeken veya kopya çekmeye teşebbüs edenler ile sınavlarda joker adayların yerine geçen adaylar hakkında cezai hükümler düzenlenmiştir.

Buna göre, sınav sırasında veya sonrasında incelenen rapor, kamera ses ve görüntüsü, telefon kayıtları, bildirimler veya diğer yöntemlerle ilgili yasa, yönetmelik veya yönergelere aykırı davranışın tespit edilmesi halinde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. Bu sınav veya staj ile size tanınan haklar iptal edilir.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda, ses veya görüntü aktaran bir cihaz kullanarak kopya çekmek veya kopya çekmeye aracılık etmek, başka bir adayın (joker aday) yerine sınava girmek veya onun yerine başkasının sınava girmesine yardımcı olmak, kopya çekmek veya bireysel olarak veya toplu dolandırıcılık. Mağdurun işkence görmesine izin veren kişi, eylemi daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Sınav sırasında kopya çektiği veya bu tür eylemlerde bulunduğu tespit edilen adayın sınava tabi tutulması ve çok oturumlu sınavların herhangi bir oturumunda kopya çektiği veya bu tür eylemlerde bulunduğu tespit edilen adayın bu oturumlardan oluşan sınavı , iptal edildi.

Bu aday ve başkasının yerine sınava giren kişi, sınav tarihinden itibaren 2 yıl süreyle ÖSYM tarafından düzenlenen hiçbir sınava veya staja aday olarak başvuramaz ve giremez.


ÖSYM tarafından alınan önlemler

Adayların sınava girerken yanlarında gözleri bağlı olmayan şeffaf plastik şişedeki su dışında başka eşya bulundurmamaları gerekmektedir.

Sınav binalarına girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri güvenlik görevlileri tarafından manuel olarak veya dedektörle aranmaktadır.

Sınav öncesinde, sırasında veya sonrasında bu tür teçhizatı ve kişisel eşyalarını sınav binasına girerken tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır.

Binalar veya sınav odaları ÖSYM tarafından güvenlik kameraları ile izlenebilmektedir. Sınav görevlilerinin raporlarının yanı sıra, gerektiğinde kamera kayıtları da delil olarak kullanılıyor.


Sınav kamera kayıtları izlenerek de iptal edilebilir.

ÖSYM açısından sınav süreçlerinin kaynağını, sınav binası yöneticileri ve gözetmenleri tarafından hazırlanan raporlar, kamera kayıtları ve güvenlik aramalarının sonuçları oluşturuyor.

Şüpheli durumlarda kamera kayıtları incelenerek incelemenin iptali ve yasaklama kararı alınabilecek.

Bu arada sınav salonundan fotoğraf çeken veya telefonla sınava girenlerin de kopya çektiğinden şüpheleniliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir