Yapay zeka tarafından üretilen filmin Londra'daki galası tepkiler nedeniyle iptal edildi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İngiltere'deki Prince Charles sineması, kamuoyunun tepkileri üzerine yapay zekayla üretilen filmin gösterimini iptal etti.

REKLAM

Yapay zekanın eğlence sektörüne etkisi tartışmaları devam ederken, İngiltere'nin başkenti Londra'nın ikonik adreslerinden Prince Charles Sineması'nın “Son Senarist” filminin gösterimini iptal etmesi gündeme geldi. “Yapay zeka tarafından üretildi.

Yapay zekayla üretilen filmin, beyaz perdede yer alan sanat filmlerinin yanı sıra sıra dışı programlarıyla uzun süredir sinemaseverlerin uğrak noktası olan Prince Charles Sineması'nda 23 Haziran Pazar günü vizyona girmesi planlanıyordu. gece yarısı film maratonları. Ancak izleyicilerin tepkileri nedeniyle filmin galası yarıda kesildi.

Tepkilerin nedeni, ilk bakışta sanıldığı gibi filmin yüksek dozda kan ve şiddet içermesi ya da cinsel sahneler içermesi değil.

Tüm bu tepkilerin arkasında yapay zekanın senaristlerin yerini alabileceği endişesi yatıyor. Çünkü Son Senarist, tamamen yapay zeka tarafından yazılan ilk uzun metrajlı film olarak pazarlandı.

Sinemanın resmi Instagram hesabından yapılan açıklamada, “Yapay zeka tarafından yazılan bir film projesi adına bu hafta sonu özel bir etkinlik düzenleyeceğimizi dünkü paylaşımımızda duyurmuştuk. Birlikte çalıştığımız müşteri, özel işe alım ekibimize bunun, yapay zeka ve bunun sanat üzerindeki olumsuz etkileri konusundaki tartışmayı ele alan bir film yapımcısının deneysel bir projesi olduğunu bildirmişti. “Filmin içeriği bu durumu yansıttığı için işe alım ekibimizle kağıt üzerinde anlaşmaya vardık” dedi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Filmi yayımladığımızdan bu yana geçen 24 saat içinde aldığımız geri bildirimler, birçok izleyicimizin bu derin konuya değinen bir senarist yerine yapay zeka kullanımı konusunda güçlü kaygıları olduğunu ortaya koydu. Aldığımız kararın, filmlerle olan tutkulu bağımıza ve destek verenlerin görüşlerine verdiğimiz değere dayandığına şüphe yok. biz”, ifadesini okuyoruz.

“Kararımız, filmlere olan tutkumuza ve yaptığımız işi destekleyenleri dinlememize dayanıyor.”

Peter Luisi'nin ChatGPT tarafından yazılan filmi, Jack adlı bir senaristin, yazar olmaya programlanmış son teknoloji ürünü bir yapay zeka sistemiyle karşılaşmasını konu alıyor. Jack, bu yazılım modelini deneylerle test ederken, başkalarıyla empati kurma konusunda yazma becerilerine rakip olduğunu ve hatta onu geride bıraktığını fark eder.

Prens Charles Sineması'nın filmin gösterimini iptal etme kararı halk tarafından övgüyle karşılandı.

Bir sinema izleyicisi, “Sizi bu yüzden bu kadar çok seviyorum” yorumunu yaptı. “Başka sinema zincirleri olsa müşterilerinin görüşlerini bu kadar dinlemezlerdi.”

Bir başka hayran ise sinemanın bu duruma karşı duruşundan dolayı minnettarlığını dile getirdi. “Yapay zekanın film yapım sürecindeki rolü tartışılabilirken, endüstrinin sanatçılara yapılan ödemeleri azaltmak için bu yöntemi kullanması alışılmadık bir durum değil ve böyle bir filmi pazarlayarak geçerliliğini artırmak, sinema açısından büyük sorunlara yol açabilir. gelecek.”

Bazıları bu olayı kaçırılmış bir fırsat olarak gördü. “Zaten filmin amacı yapay zekanın sanayide kullanımını eleştirmek değil miydi? Adından da anlaşılacağı gibi “Son Senarist” filmi, bu sorunun senaristler açısından nelere yol açabileceğine dikkat çekmeyi amaçladı. “Bence bu film sinemalardan çekilmeseydi yapay zeka eleştirisini gündemde tutmaya devam edecek ilham verici bir proje olabilirdi.”

Bir diğeri ise asıl noktayı kaçırdıklarını ve filmin en ufak bir incelemede bile bozulmasının utanç verici olduğunu söyledi.

Yapay zekanın eğlence endüstrisindeki konumu giderek daha karmaşık bir konu haline geliyor; zira pek çok aktör geçen yıl ABD aktörler birliği SAG-AFTRA'nın yapay zekayı eleştirmeye odaklanan grevlerini destekledi. ChatGPT gibi programların geliştirilmeleri için ağırlıklı olarak telif hakkıyla korunan materyallere dayanması, fikri mülkiyet sahiplerinin yalnızca tanınmak için değil, aynı zamanda mesleklerini korumak için de mücadele etmesi gerektiğini gösteriyor.

Peki Prens Charles'ın bu hamlesi doğru bir karar mı, yoksa bu tür tartışmaları gündemde tutabilecek kaçırılmış bir fırsat mı? Çoğu Londralı ilk seçeneği tercih ediyor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir